| Abby_6693 a întrebat:

Exista fantome?
Credeti in ele?
Eu una cred ca exista...
Si pana la urma de unde s-a aflat de fantome daca nu exista?
dau funda celui mai pun raspuns!

Răspuns Câştigător
| bd0893 a răspuns:

Pai probabil fenomene paranormale.chestii inexplicabile.de ex.cobori scarile si te impinge cineva.relaizezi ca hopa esti singur/a in incapere/casa.aici apar intrebarile. cel mai probabil in urma fenomenelor inexplicabile s-a gasit acest raspuns.ca este vb de fantome.eu cel putin asa cred ca s0a aflat despre fantomebig grin

20 răspunsuri:
| gynutza_5762 a răspuns:

Eu una nu cred. dar am frica daca vad una:)))) ciudat nu?
cu toate astea in spirite cred, si daca vrei am sa-ti sp si de ce

eram intr-o seara la poarta unei verisoare mpreuna cu ea, sora mea, doi vecini si tatal vrerisoarei mele. la noi pe strada se afla un cimitir, si deodata noi am vazut o umbra care incerk sa bata clopotul, asa ca i-am spus tatalui verisoarei mele si vecinului, acestia nu au fost atenti si nu au vazut,. au decis sa mearga acolo, sa vada cine este la ora aia in cimitir, insa atunci cand au ajuns in cimitir umbra iar a aparu in clopotnina (cum se sp la noi ) si kna au urkt dupa ea, atunci cand sa ada cine e, a disparut, mai exact sa evap[orat.

ciudat nu?

am sa-ti dau cu toate astea un site de povesti de groaza

http://www.spectrulrealitatii.ro/

fundita?

| Gipsy a răspuns:

Posibil.

Da.

Dar de unde s`a aflat ca exista fantome?

| Dorian_3315 a răspuns:

Deci in Biblie se pomeneste ca sufletul mai ramane pe pamant 30 de zile pentru a inmdeplinii niste probe pentru judecata de apoi dar fantomele e mai bine sa nu crezi in ele pentru ca doar iti creezi neplacere gen " oh casa aia e bantuita de o fantoma Doamne ce sa ma fac o sa ma bantui etc... so what? laughing ) deci gandeste-te ca nu exista chiar daca tu crezi in ele o sa-ti faci bine asacrede-mawinking

| stresu a răspuns:

Asa. In lumea asta exista chestii pe care le putem explica si chestii pe care inca nu le putem explica. Asa cum pe vremuri lumea credea in vampiri, varcolaci, moroi, dragoni si alte alea, asa se crede acum in fantome, si nu "se afla" ca nu stie nimeni nimic. Faza cu fantomele reprezinta noua mitologie urbana.
Da, unele lucruri au fost vazute, dar destul de neclar si singura explicatie plauzibila pe care o am e a unui parapsiholog. El zice asa: totul e format din materie si energie, la fel si oamenii; cand murim, materia se duce, ramane energia omului. El a numit-o "energia locului", care include tot ce a existat acolo.
Unii oameni sunt foarte sensibili la energie si ca urmare pot detecta aceste "spectre". Lucru clar, pentru ca nu toti vedem lucruri dubioase in cimitire. Totusi trebuie sa se aliniezi multe elemente pentru un astfel de fenomen.
Si nici faza cvu moartea groaznica nu tine, pentru ca multe asa zise "spirite" au avut o morte foarte plictisitoare si seaca.
Spor la diverse si lasa sperieturile pentru cand va veni vremea sa iti cauti de lucru. Atunci sa vezi groaza!

| ioandreii a răspuns:

Asculta melodia "Unde sunt cei care nu mai sunt" Tudor Gheorghe

| Mihaela_5188 a răspuns:

Eu una nu sunt sigura, mai inainte credeam, acum nu- pana ce nu privesc niste emisiuni care ma conving putin... oamenii nu au aflat de dansele, ci au fost inventate de la niste coincidente, umbre, ceva de genu', astfel oamenii pe vremuri fiind superstitiosi, au mai creat si alte feluri de monstri, fantome etc. traind mereu cu ele in mintea lor... sper ca sa-ti fie de folos raspunsul meu, mersi :*)
Semnat: Mihaela

| xoBridgetXO a răspuns:

1. Probabil ca exista
2.Cred si nu cred...xD...intre laughing
3.Chiar daca exista ele nu bantuie. Doar nu le lasa Dumnezeu sa vina sa bage spaima in oameniwinking

| cezy9693 a răspuns:

Pe baza stiintifica nu exista ele cica sunt doar basme de la tara facute pentru a speria copii mici cand fac prosti ele cu trecerea timpului au facut multi oameni sa creada in fantome, strigoi, vampiri, varcolaci etc. frica din om inca de pe vremuri la anumite sunete ce le scoate natura il face sa vrea sa stie ce este asa ca raspunsul la sunete, umbre, si luminite sunt fantomele viata de apoi spirite rele care vor sa te inspaimante, sa te posede sau cand cica un cimitir se darama si se construieste ceva pe deasupra e blestemat!laughing toata treaba devine mai usoara dupa aparitia cinematografului toate filmele de groza difuzate la cinematografe cu tot felul de chsti inspaimatatoare faceau multi regizori faimosi si bogati!

eu cred nu cred in fantome numa cu ocazi de exemplu cand sunt cu preieteni seara intr-un loc intunecat si spunem povesti de groaza mai cred si ieu de dragul adrenalinei da in general nu prea tongue

cum tiam spus si mai devreme oameni din trecut dadeau ca raspuns la sunete si umbre pe fantome, monstri, strigoi, vampiri, posedati, spirite rele etc.

sper ca team lamurit!

| LiaGore a răspuns:

Da! exista! eu sunt una si o sa vin diseara sa te omor!

| millena a răspuns:

Eu una cred si am sa va spun si de ce cred: eram la o colega cu mai multi prieteni si stateam in casa si ne jucam deodata cineva a strigat la poarta si a strigat bianca (asa o cheama pe colega mea) iesi afara vocea aia era asa de groasa bun nu a raspuns a intrat in casa noi nu vedeam pe nimeni decat ceva negru cu un cutit in mana a bagat cutitul in usa si a iesit in partea cealalta a usii iar usa nu a patit nimic si tot striga "O sa va omor pe toti nu o sa scapati" noi inspaimantati am luat cutite si usturoi si ne era asa o frica. Daca vrei sa stii mai multe pentru ca mi s-au intamplat nenumarate uite id meu m. draguta vb pe mess!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numa fraeri cred ni fantone si spirite. Asa ceva nu exista acele care zis ca sunt fantome sunt ingeri lui satana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca exista.Nu stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fantomele sunt spiritele celor care au murit si nu au avut slujba de inmormantare fiind omorati de exemplu si ingropati undeva unde sa nu stie nimeni.Sufletul acelei persoane nu isi gaseste odihna si nu poate trece in lumea de dincolo ramanand in lumea noastra si bantuind casa in care a locuit de exemplu sau orice alt cevahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exsista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca fantomele sunt spiritele celor care au murit pana in ziua de azi ma intreb unde au atata loc la cat de multi au murit. Si asa ca sa mai cititi si voi animalele au sau nu fantome? Dar plantele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca exista atunci de ce spunem ca oamenii mor daca dupa parerea unora ele sunt printre noi. Alegeti oameni buni morsau traiesc una din doua nu se poate sa fie adevarate amandoua ipotezele hotarati-va

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista [ in capul tau ala gol bantuie pe acolo ]

| Anna_5437 a răspuns:

Fantome nu exista dar spirite da...

| corinadiana a răspuns:

Nu exista, asa cica sufletul ramane 40 de zile dupa moarte sasi indeplineasca sarcinile pe care nu le terminase, dar asta nu inseamna ca sunt fantome pentru ca ar trebui sa fie peste mii si miliarde de fantome de la fiecare om mort, deci gandeste-te putin...

| deeaandreea12345 a răspuns:

Va jur ca totul este real. Nu o sa uit in viata mea asa ceva.
Acum 3 ani m-am dus la tara la sora bunicii mele. Eram pe drum si curios sa vad ce fel de
mistere sau povesti sunt pe la tara, il intreb pe tata si el imi raspunde ca noaptea dupa ora
19:00 nu prea mai iese nimeni deoarece nu este lumina si nu poti face multe chestii.
Imi mai spune el ca dupa ora 00:00 umbla vrajitoare, fantome, strigoi si diferiti "Demoni".
Am ajuns la sora bunica-mii si o intreb daca tot ce mi-a zis tata este adevarat. Ea aproba
usor din cap si imi zise in soapta:
-Ai grija de tine daca ramai singur aici acasa sau daca te duci undeva pe strada dupa ora
22:00.
Hmm. Ciudat! Tata imi explicase ca tocmai de la ora 00:00 se inampla astfel de lucruri.
Se facuse cam 21:00 si de plictiseala deja imi era somn. Tata cu sora lu bunica mea si cu
finul bunicii mele, vorbeau. Uneori mai tare iar alteori in soapta. Ce sa zici? Se ascundeau
de mine. Cand aud ceva despre un var de al meu, care totusi eu nu-l vazusem niciodata,
ca s-ar fi spanzurat intr-o casa din deal. Vorbeau si tot vorbeau. Cred ca se facuse cam
23:45 sau 23:50... toata lumea dormea si eu aveam nevoie sa merg la W.C.
Am iesit afara si W.C.-ul era tocmai in spatele casei foarte aproape de un alt teren al unui
alt proprietar care mereu facea foarte urat cand ii intrai pe teritoriul lui. Asta mi-a spus
sora bunicii mele. Am fost la W.C. si cand am iesit... ce imi vedeau mie ochii, credeam
ca visam si ca tot ce imi zisesera tata si sora bunica-mii se transformasera intr-un
cosmar. Dar nu era un cosmar... Cineva pe o parcela din proprietatea acelui om care
facea tare urat cand calcai pe terenul acestuia, era cineva nici acum nu stiu cum sa zic,
...cineva care zacea, ofta, parca plangea, dar nu era cineva pentru ca s-a intors spre
mine cu un instinct de parca m-ar mai fi vazut... de parca m-ar sti de undeva. Arata
foarte rau la fata, corpul era slabit si pe hainele negre, sumbre, rupte, zdrentaroase
se vedea lucind sange coagulat intr-o lumina palpaita dintr-un hambar invecinat.
Pe fata se vedeau clar, rani, cicatrici, sange proaspat se curgea din ochi. Iar cand am
vazut ceva ce nu cred ca ar trebui sa vad... la gat avea de jur imprejur o rana facuta de
franghie sau sfoara nu stiu sigur. Mi-am dat seama ca acela era varul meu care doar
el ma vazuse cand eram mai mic si ma recunoscuse si in acel moment. Dar inainte sa
vad ca incepe sa paseasca spre mine incet ca si cum era un zombi, am fugit in casa si am
vazut ca ceasul era 00:06. Depasisem ora 00:00. M-am pus sa ma culc dar nu am reusit
decat la ora 5 dimineata sa adorm. Sora bunicii mele imi mai spusese ca toate
vrajitoarele, fantomele, strigoii, demonii... se sting la ora 5 dimineata cand canta
cocosii (Cocosul este pasare sfanta). Pe la ora 12:00 cand m-am trezit, venise la noi
fratele varului meu care se spanzurase in acea casa, fiind si el varul meu. Exact in
aceeasi zi am fost cu ei la casa aceea in care varul meu se spanzurase. Se spune ca in
acea casa s-au spanzurat mai multi oameni nevinovati. Dupa 2 ani jumate de la acel
incident am auzit ca si fratele varului meu mort, ar fi incercat sa se spanzure in aceeasi
casa. Fara nici un motiv. Nu mai tin minte cine a zis ca l-a salvat dar stiu ca in ziua de
azi casa este renovata traieste o familie. Acum nu stiu chiar sigur daca mai stau acolo
dar stiu sigur ca se mai intampla lucruri stranii pe acolo si mai stiu sigur ca eu nu mai
ies din casa la tara dupa 00:00. Sfarsit. Va jur... 100% adevarat. Eu cred asta ce tiam scris e o poveste de groaza o sa te ajute sa intelegi pls funditahappy?