| RoRoxana a întrebat:

Exista iubirea?
Uneori ma gandesc ca e doar obisnuinta fata de acea persoana sau ca doar tii la persoana respectiva, nu o iubesti.
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

La fel cum ai sentimentul că eşti plictisită, la fel ai sentimentul că iubeşti ceva sau pe cineva. Într-adevăr, de multe ori confundăm o simplă simpatie sau o atracţie fizică cu "iubirea absolută", asta pentru că tindem să exagerăm, sau ne aruncăm cu capul în piscina goală, cum se zice (şi mai târziu realizăm că am greşit făcând asta).
Dar, la fel ca atunci când un "smecheraş" face mişto de un tocilar care iubeşte şahul sau pe soră-sa, la fel există şi smecheraşi d-ăştia care te fac să-i placi sau iubeşti, într-un moment, şi apoi te lasă cu ochii-n soare. Şi apoi îţi juri că nu o să mai iubeşti pe nimeni vreodată, ceea ce e fals.
Omul nu poate trăi fără afecţiune, fără iubire şi fără să aibă pe cineva aproape (excepţie fac poate cei bolnavi sau cei care aleg să fie singuri de bună voie).
Poate că nu există dragoste la prima vedere (care de fapt se bazează pe atracţia fizică şi feromoni, în caz că ai auzit de ei - sunt nişte hormoni care ne spun dacă persoana lângă care suntem ne place sau nu). Dar o simplă atracţie fizică nu defineşte iubirea, aşa că nu se poate numi iubire (decât dacă devine mai târziu).
Dar da, iubirea există, fiecare dintre noi o manifestă diferit, fizic sau nu, asta nu mai contează.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

La fel ca si tine cred... Dar
E din cauza ca nu prea am fost " atins " unde trebuie de unele fete'
Cand vezi in stanga si in dreapta numai pitipoance...
Numai fete/femei pe interes...
Cum sa spun mai pe romaneste...
in cateva cuvinte...
NU STIU ce sa zichappy

Răspuns utilizator avertizat