| ancush a întrebat:

Stupida intrebare...care e diferenta intre a iubi si a fi obisnuita cu persoana respectiva? daca ar fi sa ma gandesc pentru mine nu a existat iubire adevarata decat obisnuinta.

Răspuns Câştigător
| sylver69 a răspuns:

Mmm obisnuinta nu cred ca e cuvantul potrivit cred ca mai bine ar suna dependenta... si asta tine dar pana la urmatorul\urmatoarea

6 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Parerea mea ca de multe ori dupa ce nu mai esti cu cineva iti dai seama daca a fost ceva important sau nu. Cartile spun ca in conditii in care esti cu cineva (casatorit) sa spunem, sentimentele efervescente se diminueaza dupa cam doi ani. Dar e important sa iti placa sa fii cu acea persoana. Sentimentele sunt fluctuante, e important sa se impulsioneze unul pe altul la dezvoltare, lucruri bune, sa aiba incredere unul in altul. Sunt unii care pentru ca li se pare nu stiu ce frumuseti cu sentimentele se despart, si dupa ce fostul sot este cu altcineva isi dau seama ce mare lucru au pierdut. Parerea mea ca in concubinaj, lipsind perspectiva, de multe ori se ajunge la obisnuita, monotonie. Ca daca esti casatorit, ai inceput sa construiesti lucruri impreuna (chiar o casa), ai copii, nu mai ai timp sa-ti tot iei temperatura sentimentelor.

auran
| auran a răspuns:

De fapt, iubirea exista si in cazul asa zisei "obisnuinte" dar, nu mai poate fi obsevata datorita rutinei si sigurantei care o amplificam atunci cand suntem cu partenerul(a) - lipsa comunicarii si dorinta acerba de fi impreuna mereu duce la disparitia intimitatii, la asa zisa "zgarda" care pe barbati ii determina la "evadare" iar femeile raman frustate pentru ca nu mai sunt iubite - nu, iubirea exista in continuare dar, este imbracata in haina obisnuintei si atunci...iti doresti altceva - poti obtine dar, pot aparea regretele si abia tunci esti constient ca iubirea inca exista...

| Betty18 a răspuns:

Este diferenta intRe dragostea adevara si obisnuinta
este diferenta dintre fericire si nefericire
este diferenta intre sentimetele marete pe care le poate simti un om indragostit si pe care oricine si le doreste si cele pe care le simti alaturi de care le simti cu o pers care esti obisnuita
intre acestea 2 nu exista nici o asemnare

succes

| shishilik a răspuns:

Cred ca diferenta o face sacrificiul pe care l-ai face pentru o persoana pe care o iubesti cu adevarat. Si mie mi s-a intamplat de vreo 3 ori sa cred ca iubesc, cand de fapt doar ma obisnuisem cu persoanele de langa mine. Cand ne-am despartit mi-am dat seama, cand mi-am refacut viata foarte usor.big grin

| LiveInColour a răspuns:

Pai. ce zic eu. nu stiu. dar daca iubesti o persoana cu adevarat(in cazul tau/nostru ~baiat) trebuie sa tii la el cu adevarat... sa il ajuti cum poti... sa te gandesti mereu la el, sa nu prea poti dormi noaptea fara a-ti lua gandul de la el... si... multe altele. cred ca stii si tu... iar sa fii obisnuita cu el e sa te vezi de f mult timp... sa fie ceva normal sa te vezi. il bagi in seama pentru ca si el te baga in seama... stai cuel pentru ca si prietenii/prietenele tale stau... sau pentru ca doar face glume si vrei sa te distrezi putin... eu asa cred
Mult succes intr-o iubire adevarata. daca zici ca asta a fost o obisnuinta. imi pare rausad pup:*

| ancush explică:

Stii faza cu refacutul vietii mi s-a intamplat si mie dar de fapt mi se intampla des...si nu stiu ce sa zic dar ma face sa cred ca nu am iubit sau...de ex un tip cu care am vb 5 ani ...ne'am despartit acum un an si ceva si sincer pana acum nu mi-a fost dor de el insa acum imi e foarte dor si ai simt lipsa foarte mult, dar nu cred ca il iubesc...doar ca imi amintesc lucruri frumoase petrecute impreuna...acum cel mai ciudat lucru e ca nu stiu cand mai am timp sa ma indragostesclaughing