| anonim_4396 a întrebat:

Exista oameni care cred foarte mult in ceea ce spun si gandesc.
In anumite situatii, acest lucru poate fi un dezavantaj, in sensul ca am intalnit oameni care cred ca sunt bolnavi, ca au necazuri si se comporta ca si cand ar fi bolnavi, dar ei de fapt nu sunt.
Intrebarea mea este cum se numeste aceasta manifestare?

1 răspuns:
| gedanken a răspuns:

Se numeste hipocondrie sau ipohondrie. O iei cum vrei, inseamna acelasi lucru. Sunt persoanele care au temeri exagerate in privinta sanatatii lor.