| doarointrebare123327 a întrebat:

Salutare, ceea ce spun acum este la modul fictiv. Va dau cateva detalii despre mine ca sa nu dau impresia ca bat campii sau ceva ????, nu beau alcool nu folosesc substante, nu sufar de anxietati depresii sau altele. Sa trecem la fictiune.(si cred si nu prea in dumnezeu 50/50).Am stat si m-am gandit, pot sa zic ca m-a deranajat la un moment dat aceasta intrebare, exista sau nu dumnezeu si automat te mai gandesti daca exista iad si rai.Ma gandesc asa, subliniez fictiv. Daca iadul exista acesta ar fi.De ce? Deoarece imi imaginez/inchipui ca noi ca oameni retraim aceeasi zi practic pana la 40-80 de ani cat om trai.Acum o sa zica cineva da pai sunt zile diferite, de acord dar gandi-ti-va putin aceeasi zi facem acelasi lucruri, chit ca este vorba de munca, de hobby-uri, de ce mai faceti voi, dar totul are un final euforia aceea a fericirii se duce, esti fericit pe perioade de timp care sa le spunem fictiv ar fi niste iluzii. Ai o relatie gasesti fata/baiatul potrivit o perioada faceti sex, dar se duce la un moment dat te simti iar
neimplinit, faci aceleasi chestii zi de zi ca sa o iei de la capat, ca si cum iti ispasesti pedeapsa. Vad aceasta intrebare foarte des de ce unii oameni sunt bolnavi sau sufera necazuri? subliniez inca o data fictiv oare ne ispasim pedepasa? pentru ca oricat am trai mereu o sa ne simtim neimpliniti, ai o casa o masina o familie, dar la un moment dat ajunge saturatia, ceea ce subliniez este ca nu poti ajunge la acel stagiu sa fii 100 % impacat permanent, de aceea ma gandesc ca fiecare are pedeapsa lui in acest iad.Alta intrebare care se tot pune? suntem oare singurele vietati in spatiu? Daca ma intrebi pe mine mi se pare imposibil. si cum de nu s-a gasit ceva pana acum, de aceea revenim la sf si spunem ca suntem singuri pentru ca asta e iadu nostru, fiecare vietate/extraterestru cu partea lui, pentru ca mi se pare absurd sa ne fi creat din nimic si sa evoluam atat de mult si altii nu, nu are cum sa fie o intamplare.Si revin la intrebarea fictiva, oare asta sa fie iadu nostru si pedeapsa? sa tram zi de zi pana murim sa facem aceleasi lucruri care duc la neimplinire( chiar daca ne indeplinim obiectivul vrei altceva si tot asa ). Mi se pare ciudat cum functioneaza, traim aceeasi zi in fiecare zi daca o luam zi nopate, care are acelasi final indiferent de ce ai face doar ca schimbi daca e mai repede sau mai incet. Acum ca mi-am impartasit ceea ce gandesc, o teorie fictiva sa spunem asa, ce parere aveti care credeti ca este sensul nostru in viata? Multumesc si apreciez cui isi face timp sa citeasca, va urez o zi buna.

3 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Poti sa sintetizezi tampenia de mai sus in cateva fraze?

| Xox0 a răspuns:

Retraiesti aceeasi zi cand nu ai scapare dintr-un chin.
Dar daca nu ai parte de asa ceva, poti face ce vrei din viata ta.

| ArchangelElohim a răspuns:

Viata nu este un iad ci este o minune a lui Dumnezeu. ce te face sa crezi ca viata e un iad e cel mai mare inamic al tau- adica mintea. tu nu esti nici corpul si nici mintea, ele vin si pleaca, tu esti sufletul etern. viata e o binecuvantare pe care trebuie doar sa o traiesti. daca nu o traiesti e doar din cauza mintii care te tine in fluxul ei perpetuu. cautat-i pacea!