| albertodelrio211111 a întrebat:

Stiu ca intrebarea mea suna deja a cliseu.Am pus o de multe ori si tot de atatea ori mi s au dat aceleasi raspunsuri.Intrebarea era cum sa devin mai sociabil...si majoritatea raspunsurilor erau de genul "gaseste oameni cu preocupari similare" insa exista o problema in sensul asta intrucat eu nu ma "preocup" de ceva anume (stiu ca ar trebui sa schimb si aspectul asta dar din nou, nu stiu cum sa o fac) si mai existau si alte raspunsuri gen "fii tu insuti si incearca sa zambesti" caz in care spun ca tinta mea nu este sa determin o ceata de cretini pe care nu i suport sa ma placa doar pupandu i in dos sau spunandu le cat de bine le sta cu o haina probabil furata de la vreun tomberon de gunoi. Tinta mea e sa invat cat mai multe chestii de la oameni inteligenti (poate chiar despre mine) si stiu ca acest lucru se poate face doar daca am anumite"skilluri sociale".Voi ce parere aveti? Cum puteti deveni mai sociabili? Cum puteti descoperi lucrurile pe care le aveti sau nu in comun cu alte persoane? CE VA PASIONEAZA SA FACETI?

Răspuns Câştigător
| Soca_Stefan_1934 a răspuns:

Nu ti bate joc de el. doar asa vei atinge cunoasterea ABSOLUTA. fii INCREZATOR in foartele altui OM. uita de tine si du te la patinoar. uita de principiurile sociale. traiesteti veata la biblioteca. TE VA AJUTA. nu uita de patinoar. acolo e fete cu care poti sa socializezi. fetele face bine la "cum sa devin mai sociabil" sper ca te am ajutat cat am putut si eu mai bine big grin VREAU FUNDA TE ROG EU FRUMOS TE ROG DIN TOT SUFLETUL (NU S FRUSTAT) VREAU FUNDA VREAU FUNDA TE ROOOOOOG
TE IMPLOR
DA MI FUNDA

3 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

Si eu acum cativa ani nu eram foarte sociabil. Dar prin intermediul unui prieten care cunostea un oras intreg am cunoscut oameni noi. Si nu numai ca mi-am facut prieteni buni, dar daca acum ma intalnesc cu o persoana pe care nu o cunosc nu sunt incordat. Si nu ma panichez cum faceam odata. Poate ai si tu un prieten care stie altii de varsta ta. Crede-ma vei ajunge altcumva. Nu trebuie sa-i pupi in dos ca sa te placa. Trebuie sa te asemeni cu ei ca si caracter. De exemplu toti prietenii mei cat de cat apropiati sunt destul de inteligenti. Fara prostii in cap si lucruri d-astea. Coincidenta? Nu prea cred. Acum cativa ani am intalnit o persoana la fotbal, la antrenamente. Persoana aceea cunoscandu-l pe un prieten de-al meu. Timp de 2 luni prietenul meu a avut mana rupta si nu prea a mai venit. Intre timp...cu persoana aceea (fiind singura pe care o cunosteam), am creeat o incredibila relatie de prietenie. Doar ca am avut ceva timp sa ne cunoastem unul pe altul. Chiar si acum persoana aceea este ca un frate pentru mine. Asta a fost un exemplu. Ca sa vezi cum se pot naste niste relatii de prietenie. Ceea ce am vrut sa spun in tot romanul asta este ca "prin intermediul unui prieten poti cunoaste persoane noi care la randul lor sa iti fie prieteni foarte buni".
PS: Vad ca intrebi ce ne pasioneaza sa facem...hmm...Eu sincer, sunt un pasionat de masini. Dar nu toti prietenii mei au aceasta pasiune.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Eu cred ca tu trebuie să nu te preucupi de cum te văd alții ci încearcă să te prefaci ca nu îți mai pasă de cei din jur și tii bine și singur, căci cei din jur vor observa ca ești diferit și ei vor căuta subiecte sa intre în discuție cu tine, nu tu cu ei. Dacă de exemplu îți place fotbalul sau tenis sau chiar poeziile, romanele încerca să te înscrii dintr-un club sau dintr-o echipă unde toți aveți aceeași pasiune. Știu ca pare greu, dar chiar te va ajuta.Și eu sunt acum în această situație și încerc și eu aceeași tactică și văd ca deja văd rezultate.

| Bufferia a răspuns:

Pai sfatul meu este sa cunosti multi oameni si sa-ti iesi din zona de comfort, nu e vorba sa pupi pe nimeni in...Dos.Daca nu iti place cineva ideal ar fi sa te ridici si sa pleci, nu esti niciodata obligat sa stai.Nu sa faci complimente fara sens ci sa discuti inteligent.Nu sa gasesti oameni cu interese comune ci sa gasesti oameni inteligenti cu alte interese si astfel sa iti largesti orizontul.Nu trebuie sa te gandesti, in RATB sau intr-un mijloc de transport vorbeste cu omul de langa tine, intreba unde coborati, apoi incearca sa vobresti fara sa iti fie frica sa nu te faci de ras sau altceva ca pana la urma viata e scurta si ziua asta trece deci nu are rost sa-ti bati capul ca ii faci o impresie proasta uni stain.Ideea e sa le pui intrebari oamenilor, despre ei, despre viata lor. Daca nu te intereseaza in niciun fe, esti liber sa mergi in alta directie.Dar mai important pune-ti intrebari tie caci daca nu ai raspunsuri pentru ceva anume, e cazul sa schimbi intrebarea.