| Larisamonica a întrebat:

Exista pastile pentru creșterea în înălțime? Am 17 ani și am abia 144 cm

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu, cel mai probabil vei fii la fel de inalta ca parintii tai sau datorita generatilor noi care isi intrec parintii in inaltime sa ii intreci cu 1-2 cm dar nu e valabil in toate cazurile.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista asa ceva, cine ti-ar fi sugerat altfel, a mintit!
Cresterea este in primul rand data de factorul genetic, de regula cei care au 2 parinti inalti vor fi si ei inalti, cine se trage din 2 parinti mici de statura va fi asemanator, INSA nici macar asta nu este un indicator 100%, de ce? pentru ca nu se cunosc intrutotul cauzele care favorizeaza cresterea unei persoane.
toti oamenii sunt similari din punct de vedere genetic. genomul uman este identic la toti indivizii lumii in proportie 99, 5%, dar restul de 0, 5% reprezinta spectrul diversitatii umane
Nu exista doua persoane identice din punct de vedere genetic. Chiar si gemenii monozigoti prezinta diferente si mutatii ce au loc in cursul dezvoltarii.

| Violleta2022 a răspuns:

La fete, cresterea in inaltime se incheie la 16-17 ani, asadar la tine cred ca s-a incheiat deja.

Baietii sunt cei care pot creste pana la 18-20 de ani, deoarece debutul lor la pubertate este cam cu 2 ani mai tarziu, ca la fete.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista

| SkandallKamataru a răspuns (pentru suntserios):

Exista un SARM care determina glanda pituitara sa ruleze in turatii maxime si sa elimine mai mult hgh, era vorba de mk 677.

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e nu.Cresterea in inaltime la fete se termina, de regula, in jurul varstei de 16 ani. Daca tii mortis sa pari mai inalta iti poti cumpara incaltaminte cu talpa groasa, ca tot e la moda.