| LanguageMaster a întrebat:

Expresia "a nu avea față de cineva" se referă numai la aspectul fizic?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu, se refera in general, ca om.
De exemplu tipa e rasfata de bani gata, dar tu esti mai modest, se poate spune si aici ca nu ai fata de ea, sau eventual ca ea e o fire mai rebela si tu una mai linistita, din nou se poate spune acelasi lucru.

| Julizz a răspuns:

Bună!
În mare parte se referă la aspectul fizic, dar poate să se refere și la toate -defectele- unui om (fizic, mental etc)

| Nsvcmnebhpn12 a răspuns:

Pai cam da
Dar daca vine vorba ca de ex de o scoala sau un liceu se refera la mental.