| anonim_4396 a întrebat:

Fiica mea impreuna cu mai multi prieteni au închiriat o anumită pensiune la câțiva km de oras,intr o zona de munte, pentru revelion. Aceștia au dat doar avansul, rămânând ca pe data de 30 dec sa completeze cealaltă parte de bani rămasă. Aceasta a ajuns in spital,nu se poate duce la pensiune si mi s ar parea corect sa ceara banii inapoi,pana la urma,un alt om poate beneficia de acel loc plătit de ea,pe gratis. Ea mi-a aratat o in poza si mi-a spus ca nu este pe net,pozele fiind făcute de ceilalți copii. Astăzi am aflat,cand am intrebat de numărul de la pensiune,si a aflat si fiica mea ca aceea nu este o pensiune,este o casa in comuna sa spun asa,unde sta un prieten de al ei,aceasta nu are site,nu le-a dat copiilor nimic ca au plătit avansul si nici numărul de telefon, dânsa de la asa zisa pensiune s-a deplasat pana in oras la noi pentru a lua avansul copiilor. Nu funcționează ilegal? Ce as putea face in cazul acesta, pentru a recupera banii?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tiganeala.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai intai, incearca sa o suni si sa-i explicii situatia si poate va recuperati banii prin vorba buna.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ok, hai atunci sa-ti dau si motivele pentru care am spus asta. Ca inchirierea a fost legala sau nu nu e relevant -cel care plateste incalca legea in egala masura daca nu cere bon. 2 - Cineva care isi rupe rochia in drum spre teatru si nu mai poate intra la spectacol cere banii inapoi? ( Regret daca ai fata in spital dar pentru ala care a inchiriat spatiul nu are importanta motivul ). 3- Banii - Au fost stransi in grup si achitati per total spatiu inchiriat deci nu vad de ce ai fi cerut de la cel care a oferit serviciul. 4- Daca intreg grupul se deplaseaza cu un mijloc de transport care ramane in pana ( cu 24 de ore inainte de eveniment ) se pot cere banii inapoi pentru asta? E corect? 5 - Acolo s-a format o echipa, putea fi cu altt scop, lipsa unui membru e un lucru placut pentru ceilalti? Asa dar, sunt de parere ca cel din grup care a organizat evenimentul daca a vandut ( daca a mai avut cui ) locul e corect sa-ti recuperezi banii, altfel nu stiu, nu cunosc amanunte. E chestie arbitrara ce poate fi luata numai de grup daca ei sunt dispusi sa completeze fiecare pentru ati primi tu banii inapoi. Eu am facut in parte presupuneri sa inlocuiesc informatiile lipsa si ipoteze care vrei nu vrei uite ti le pui. Peste toate sper sa-ti fie fata bine ca si eu am una.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ok, hai sa te inveselesc putin. Luarea deciziilor este uneori dificila. Sa presupunem ca ai un bilet de 50 de lei la film si 50 in buzunar. Cand vrei sa intri constati ca ai pierdut biletul. Deci esti in pierdere ori de film ori de 50 ca sa mai platesti o data. Ce faci? Renunti sau cumperi alt bilet? Posibil ca vei renunta, doar nu vei plati de 2 ori pentru un lucru, nu? Acum sa zicem ca ai in buzunar 2 x 50, te duci sa-ti iei bilet sa intri la film dar constati ca un 50 l-ai pierdut, dar ai ramas cu un 50 in buzunar. Cum mergeai sa cumperi bilet e f posibil ca asta vei si face cu acel 50 care ti-a ramas, nu? Deci care e decizia buna? Nu cumva contextul face diferenta si nu valoarea?

| BlackRose03 a răspuns:

Poti vorbi cu ei sa ti-i dea inapoi, cu calm si sa le explici situatia, dar cel mai probabil nu o vor face. Daca refuza spune-le informatiile aflate si ca ii vei da in judecata.Ar putea functiona, daca nu da-i in judecata si adu dovezile. Daca e ilegal cel mai bine ar fi sa alegi a treia varianta.