| icecoffe a întrebat:

Fratee adolescenta asta nu e usoarastraight face. Sunt in perioada asta a adolescentei(apr 16 ani) in care ne formam personalitatea,ne mai maturizam etc. si majoritatea prietenilor mei s-au schimbat mult fata de copilarie,au devenit mai rebeli,fetele beau mai ceva ca baietii seara obligatoriu sunt in cluburi,baietii stabilesc recorduri la cuceriri si tot asa.Ei bine nu,eu nu vreau sa devin asa chiar daca poate e doar o etapa si o sa ma schimb mai incolo,nu vreau sa vad cum e. Acum stiu ca asta pare a fi un lucru bun dar are si ea pretul ei: avand in vedere ca incerc sa nu raspund avansurilor celor care vor sa ma adauge la lista lor de cuceriri sau celor de care chiar nu imi place,in cluburi nu ies decat rar, mai mult la suc cu fetele deja e o situatie naspa la petreceri cand imi dau seama ca daca nu am iubit chiar nu am ce face decat sa-i privesc pe restul cum se distreaza imbatandu-se si lingandu-se(scuzati expresia) cu cine apuca.Am si eu prietenele mele care chiar sunt ca mine doar ca toate au prieten si deja incepem sa ne vedem mai rar, iar ceilalti sunt cum am descris mai sus.Ei bine ce as putea sa fac eu in situatia de fata pentru ca nu vreau sa ma cobor la nivelul lor dar nici sa raman singura si sa aud mereu esti "forever alone"laughing
Acum cand revad imi dau seama ca am scris ceva sper sa aveti rabdare la citit si sa raspundeti pentru ca ma simt mai bine cand vad ce pareri au altiihappy

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Stiu la ce te referi. Am observat acelasi lucru incepand cam tot de la varsta ta (sunt putin mai mare), insa ca si tine, nu am dorit sa fac parte din toata chestia asta. Pare ciudat din perspectiva majoritatii care face cele mentionate de tine mai sus, insa nu prea mi-a pasat daca sunt lasata pe dinafara alegand sa fiu una dintre putinii care nu face ce fac toti ceilalti. Daca nu te reprezinta lucrurile astea, nu are niciun rost sa te prefaci ca esti ca ei, doar pentru a te integra si pentru a nu fi ignorata. Cel putin eu asa privesc situatia si intotdeauna am mers pe principiul asta. Sunt oarecum izolata, am cateva cunostinte mai vechi, care acum s-au schimbat enorm, astfel incat nu mai avem nimic in comun, in afara "vremurilor vechi", sa zic asa, insa ma rezum la asta si nu incerc sa ma integrez doar ca sa nu fiu privita ciudat. Sunt o multime de lucruri pe care le poti face de una singura, insa nu e neaparata nevoie sa te rezumi doar la asta. Poti cauta grupuri de persoane cu interese comune, hobby-uri reale (nu baut si pierdut vremea prin cluburi), grupuri in care te-ai putea integra, avand in vedere interesele comune. Dar daca nu gasesti (cel putin momentan), poti sa-ti gasesti hobby-uri individuale cu care sa-ti ocupi timpul liber. Nu inteleg de ce singuratatea este privita ca o asa mare tragedie in ziua de azi, daca persoana in cauza alege asta de bunavoie si daca asa se simte bine.

| adinaciosescu a răspuns:

Daca tu esti o fata serioasa asta nu inseamna ca esti "altfel"Decat sa te comporti ca si ceilalti nai bine sa-ti pastrezi valorile tale.Inseamna ca ai avut parte de o educatie solida, o familie frumoasa si o copilarie lipsita de lipsuri si frustrari. Teribilismul lor nu te caracterizeaza.Si nu-ti fa probleme, nu o sa ramai singura, din contra incearca ca in gloata asta de "nebuni"sa gasesti acele persoana care sunt ca tine si vei vedea ca va fi bine.Cinste tie si parintilor tai ca te-au invatat adevaratele valori in viata.

| icecoffe explică (pentru adinaciosescu):

Hei mersi multhappy sincer nu am avut o copilarie asa fericita, ba chiar am trecut prin pierderea unuia dintre parinti iar de educatie s-au ocupat mai mult bunicii, dar probabil ca toate m-au ajutat sa devin asa si sper ca nu o sa ma abat de la acest drum.

| adinaciosescu a răspuns (pentru icecoffe):

Atunci esti calita de mica si sti sa pui pret pe viata.Meritul e al tau.Sti vorba aceea:cenu te doboara te intareste.Mergi pe drumul tau fara a face nici un fel de compromis.Cu atat mai mult, ca nu ai avut o copilarie tocmai fericita, cu atat cinste tie.Altii in locul tau poate ar fi luat-o razna sau te miri ce altceva.Sau poate daca erai un copil de bani gata ...erai si tu ca ceilalti.

| ILoveTacos a răspuns:

Sunt exact la fel ca tine, mai putin faza cu iesitul in cluburi.Nu am iesit mai niciodata, si simt asa o presiune cand le vad pe toate prietenele mele cu cineva, cand eu in viatamea nu am avut prieten.Si nu e vorba ca nu am avut sansa da na...Ei si ma enerveaza la culme cand ii aud pe baietii de la mine din clasa povestind despre noile lor "trucuri" si cuceriri si ma simt aiurea.Dar gandeste-te unpic.Asta ma face speciala.Sunt singura fata din grupul meu de prieteni care e singura, si eu o iau ca pe un trofeu.Nu sunt prada usoara.Plus ca nu ar trebui sa te simti "forever alone". Daca o sa fii atenta, o sa vezi ca nimic nu dureaza in perioada asta.Lucrurile devin serioase abia pe la 18 ani....Succes,sper ca am ajutat, si tine minte ca nu esti singura in situatia asta! happy

| icecoffe explică (pentru ILoveTacos):

Stiu ce zici dar aici nu mai tine faza daca esti diferita de restul ei te vad speciala(cel putin pentru mine). Stiu ca exista sute de baieti care m-ar intelege dar pana cand o sa dau peste ei o sa trebuiasca sa trec peste ceea ce se petrece acum.Chiar ma bucur ca am dat peste tine, ma ajuta sa vad alte persoane in aceeasi situatiehappy

| miaumiau2013 a răspuns:

Eu zic chiar daca prietenele si amici tai au iubiti si asa tu stai cu ei te distrezi si eviti sa isi bata unu sau altu joc de tine.si in legatura cu maturizarea incearca sa te maturizezi dar nu sa te apuci de baut de droguri si alte chiesct inceara sa te maturizezi in bine nu in rau ca prieteni tai evita chiestile rele iale in seama doar pe cele bune.as fi foarte bucuroasa sa te fi putut ajuta cu ceva si nu uita nu te lua dupa lucrurile rele care iti fac cu ochiu.pa si succes!