| mihaeladaria23 a întrebat:

Fratele meu mai mare a fost certat foarte tare de către tata că a lipsit de la liceu astăzi (este a 12a). El a mers la cafenea să recupereze cu materia pentru bac. Credeți că a fost meritată cearta sau nu?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca trebuia pedepsit sever, nu doar certat, ca nu are voie sa meraga la cafenea, odata ce este inca obligatoriu sa mearga la scoala.
La cafenea nu se recuperaza nici o materie de scoala, acolo se bea cafea, alcool si se pierde timpul inutil, deci tatal tau ar trebui sa ia masuri serioase si sa-l pedepseasca aspuru pe fratele tau, care nu face ce trebuie, batandu-si joc de scoala si de media generala taman inainte de BAC, fiindca i se poate scade nota la purtare deoarece acumuleaza absente.

| mihaeladaria23 explică (pentru Violleta2022):

Cafenelele nu au alcool și îți scade nota de purtare doar dacă ai 20 sau mai mult de 20 de absente nemotivate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaeladaria23):

Legea spune calr: la fiecare 20 de absente nemotivate, se scade 1 ounct la puratre, aici nu se negociaza cu legea...

In ce privesc cafenele unde se serveste alcool, exista si acelea, doar ca tu nu ai aflat inca de ele, fiind probabil prtea mica sa fii circulat in prea multe.

| mihaeladaria23 explică (pentru Violleta2022):

Fratele meu are numa 3 absente nemotivate de ieri, deci mai are muuuuuuult până să îi scadă nota la purtare.

Eu chiar am circulat prin multe cafenele (atât cât in orașul meu natal, cât și în alte orașe din țară) ca să învăț și nu am văzut niciodată ceva cu alcool în meniu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaeladaria23):

Tu circuli pe la cafenele, ca sa inveti ce?
Cum se agata baietii, sau sa faci alte lucrui mai putin ortodoxe?

Eu stiu ca de invatat se invata la scoala, de aia va trimitem ca parinti la scoala, sa invatati, nu sa umblati prin baruri si cafenele.

Parintii tai stiu ca tu-ti petreci viata prin cafenele "alea multe" prin care ai umblat, in loc sa mergi la scoala?

| mihaeladaria23 explică (pentru Violleta2022):

Da știu și nu au nicio problemă că am numa 10 pe linie. Au spus că atâta timp cât merg la materiile importante pentru bac și nu am note mai mici de 8 atunci nu au nicio treabă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaeladaria23):

Ma indoiesc ca parintii stiu de umblatul tau prin cafenele si chiulit de la scoala, ca nu-i normal asta si de acolo nu ai ce invata, poate golaneala si alte apucaturi, dar in nici un caz nu merg profesorii la cafenele ca sa te invete pe tine.

| Hyperion7 a răspuns:

Fiecare își asumă ce face, iar faptul că l-a certat, poate stârni revoltă în sinea lui și posibil sa repete chiulul, asta sa demonteze că el e deasupra autorității

| VoidEternal a răspuns:

Mhm, fix, la cafenea se recuperează materia. Și asta se poate doar in timpul orelor. Pe alea care le-a pierdut acum unde la recuperează? In bar?

Absolut meritată cearta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"părinți"...

| norisorulpufos a răspuns:

Nu știu dacă a meritat sau nu cearta fratelui tău dar ești cea mai tare.
Ai contrazis-o pe Violeta cu mai mulți de t.
Dacă ar fi toate fetele ca tine s-ar schimba lumea in bine.
Până și cafenelele ar incepe să dea alcool, poate chiar gratis.
Mai intai in orasul tău natal apoi in toate orasele.
Fratele tău nu ar mai lipsi de la scoala.
Ar invata toata ziua pentru bac.
De fapt nici nu s-ar mai da bacul.
Toată materia ar recupera-o elevii la cafenea.