| Dodolino0 a întrebat:

Funda! Buna la toti! Vreau si eu niste informatii...sa va spun ca verisorul meu face peste cateva luni 18 ani, problema e ca a fost plecat in strainatate, nu mult timp doar ca a ramas in clasa a10a din cauza plecarii. Cand sa intors nu a vrut sa mai mearga la scoala, a ramas cu cele 9 clase terminate si vrea sa se apuce de un curs pentru ospatar, problema e ca nu stie cate clase minime trebuie si de la ce varsta se face. El vrea neaparat sa se apuce si cand face 18 ani sa aiba diploma si sa plece in strainatate. Eu unul am fost si m-am interesat la un curs prin somaj doar ca au intervenit niste probleme cu fondurile si cursul acela care era gratis nu mai era sponsorizat si nu a mai facut nimic. In cazul in care face cursul si plateste banuiesc ca nu ii cere o varsta peste 18 ani iar cu scoala am auzit din vorbe ca 8 clase ar fi minim. Voi ce parere aveti? Va multumesc mult!

1 răspuns:
| ayase a răspuns:

Pai eu sunt in cl a-IX-a si diriga ne-a spus ca se poate face scoala profesionala.Te înscrii cand terminii cl a-IX-a si se fac 2 ani:in primul an 60% practica si 40%teorie; iar in cel de-al 2-lea 75%practica si 25%teorie.Asta echivaleaza cu învatamantul obligatoriu(10 clase).
La finalul celor 2 ani de înv.profesional,obții, în urma unui examen, certificat de calificare de nivel 2, care iti permite angajarea.Si daca vrei sa iei bacu te inscrii din nou la liceu si mai faci 2 ani.
Si primesti si bursa lunara de 200 de lei
http://www.alegetidrumul.edu.ro/
http://alegetidrumul.edu.ro/doc/Brosura_informare.pdf
FUNDA?