| treipuncte a întrebat:

Funda! Cum sa cresc in inaltime? am 16 ani si 1.73.

13 răspunsuri:
| ElenaZamfi a răspuns:

Nu esti tare scunda daca esti fata.Dar daca esti baiat, poti inota, juca baschet, sa stai atarnat de ceva, juca volei.

| buzeduulci a răspuns:

-mergi cu bicicleta,
-alearga,
-stai atarnat/a de scara de la sala sau de o barna cu picioarele in jos, drept/dreapta si cu varfurile picioarelor in jos.
-joaca basket
-stai aplecat/a in jos cu mainile sa atinga varful piucioarelor timp de 10 min/zi

cam atat stiu. succes! :*
p.s.: eu m-am inaltat cu 5 cm in 6 saptamani happy
funda?batting eyelashes

| airam a răspuns:

Vrei sa mai cresti?big grin? atunci ar fi indicat sa incepi sa practici un sport cum ar fi baschet, handbal...asta e cea mai buna metoda de a creste in inaltime mai repede si mai mult

| Bujîe a răspuns:

Joacă Baschet...Crede-mă, e cea mai bună cale.

| Macsiim a răspuns:

Poi eu stiu de la profa de Bio cu o sa cresti in înaltime pe la varsta de 20si ceva de ani :O:O:O:O:O e adevarat!

| davidaniel a răspuns (pentru Macsiim):

E adevarat pe naiba am 14 ani si 1.70 am crescut in 3 luni 10cm pai la 20 de ani ce fac am 2.50/?

| RoboBaby a răspuns:

Nu exista un tratament miraculos ca sa cresti in inaltime. Daca vrei sa fi mai inalta, pune-ti tocurilaughing. Dar esti foarte bine la 1.73winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e foarte bine, ba chiar prea bine!
daca iti doresti neaparat, poti practica inotul, basketul sau voleiul[precizez ca eu practic voleiul si m-am inaltat ceva-cevabatting eyelashes] ...desigur, trebuie sa ai si o alimentatie echilibrata...
Totusi, parerea mea este ca mai ai ceva timp sa cresti in inaltime...si cred ca stai super-bine la varsta ta happy
In plus, daca unul din parinti sau vreo alta ruda de a ta este destul de inalta, cu siguranta ca vei mai creste!

| edysoru111 a răspuns:

Joaca basket de performanta happy

| DonPablo_6423 a răspuns:

Salut, pentru varsta ta 1.73 nu este o inaltime care sa te ingrijoreze ( presupunand ca esti baiat) cresterea in inaltime va avea loc pana la varsta de 21 ani.
Exista mai multe ipoteze in privinta inaltimii :
~voi incerca sa-ti "insirui " cat mai multe dintre ele o parte sunt doar mituri o parte sunt cat se poate de reale si dovedite.
-Mitul conform caruia persoanele care dorm mai mult (adica se odihnesc in timpul zilei) se dezvolta mai bine in inaltime (este foarte posibil ma dau pe mine exemplu 1.86)
-Mitul conform caruia trebuie sa te agati de o bara si sa stai acolo atarnat cat poti ( fals zic eu, logic gandit e imposibil in afara faptului ca-ti relaxezi coloana nu ai nici o treaba tinand cont ca inaltimea 60% este determinata de membre in special picioare)
SI ACUM INCHEIEM CU "MITURILE"
Primul meu sfat ar fi sa te apuci de'un sport sau o activitate zilnica ce implica multa miscare intr-un cadru cat mai bine structurat, DA poti face SALA, este doar un MIT ca sala stopeaza cresterea deoarece ea o stimuleaza! (poti cauta si pe google) exemplu: nu ai observat ca toti tipii care trag de fiare is si inalti?
2. Poti incerca cu steroizi de crestere dar DOAR SUB STRICTA SUPRAVECHERE A UNUI MEDIC SPECIALIST, si chiar si asa nu sunt foarte indicati, avand foarte multe evecte adverse asupra organismului.
3. Alimentatia : o alimentatie foarte bogata in calciu nu ajuta deloc ba chiar impiedica cresterea, in concluzie, incearca sa reduci pe cat posibil alimentele din lapte si consumul de oua si sa te bazezi pe fructe si carnuri usoare.
MULT SUCCES, SPER CA TE-AM "LAMURIT" CAT DE PUTIN!

| CristiPereche a răspuns:

Buna. Sunt Cristi si in urma cu o luna jumatate am comandat un program de crestere in inaltime de pe www.inaltime.com. Incredibil dar eu am reusit sa cresc aproape 5 cm in inaltime urmand toate instructiunile din el. Precizez ca implinesc peste o luna 18 ani si ca de la 13 ani nu mai crescusem aproape deloc in inaltime. Eu nu vreau sa se considere reclama. dar am lasat acest comentariu cu cu speranta sa te ajut si ca cei care intampina aceasta problema il vor vedea, si sa speram nu vor mai trebui sa se zbata atat pentru a creste cativa cm in inaltime. Multa fericire va doresc

| FeaRRR a răspuns (pentru CristiPereche):

Hey.Daca iti dau ID..imi lasi cateva secrete ale cartii tale pentru a crste si eu putin? Am 15 ani si 1.50.Te rog ajuta-ma.Nu uita rasplata este in cerurihappy

| DianaDODO a răspuns:

Amm ai putea sa dormi si sa te odihnesti mai mult sau sa dansezi sau sa faci mai multa miscare si sa mananci mai multe fructe si mai incet cu dulciurile!
si sper ca te-am ajutatlaughing)!
a da!
funda?