| AcestaSuntEu a întrebat:

In fraza : Vom selecta trei texte finaliste care vor publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi."pentru a putea fi comentate"..este predicat verbal, sau doar verb la infinitiv? ma gandeam ca se poate inlocui cu "pentru a putea sa fie comentate". daca gresesc ma scuzati, vreau sa stiu varianta corecta. Funda celui care imi explica cel mai bine!

17 răspunsuri:
| AwaZoh98 a răspuns:

Vom selecta trei texte finaliste(1)/care vor fi publicate pe site pentru a putea fi commentate de voi.(2)/.

1=PP
2=AT

"a putea fi" era verb nepredicativ. big grin

| DiannaaMiha a răspuns:

a putea fi = verb la infinitiv ("a putea" si "a fi"), este forma de dictionar a verbului
predicatele din propozitie sunt "vom selecta" si "vor fi publicate", iar propozitia subordonata este de la " care...pentru a putea fi comm de voi"si este ATRIBUTIVA
sper ca ti-am fost de ajutor

| Ancaaa23456 a răspuns:

Este infinitiv ("a putea" si "a fi"). Daca vrei tu sa-i faci expansiunea vine: "pentru a putea sa fie comentate", dar nu se ia asa ca sa vezi daca e predicat verbal sau verb la infinitiv. In fraza aia prima propozitie e : "Vom selecta trei texte finaliste" (PP), iar a doua "care voi fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi" (AT).

| bellabellsbellsbella a răspuns:

Oamenilor, in acea fraza sunt doar 2 propozitii!
"Vom selecta 3 texte finaliste"-PP.
"Care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi."-PAT!
De ce?
Pentru ca nu ai predicat pentru a treia, asa zisa, circumstantiala de scop!
a putea- verb la infinitiv(mod nepredicativ, btw)
fi-vine de la a fi, care e tot la infinitiv, iar modul infinitiv nu a trecut la moduri predicative intre timp!
Rumegati la informatia asta, lume!
Celor care au gresit: Asta e!
Rugati-va sa fie doar asta ceea ce ati gresit..Mult noroc tuturor!

| LiDa6gV a răspuns:

Este vb la infinitiv eu asa l-am luat big grin

| AcestaSuntEu explică:

Vor fi*

| ovidiu04 a răspuns:

Stai ca iti spun eu cum am fost ca am facut-o bineVom selecta 3 texte finaliste-PP1, care vor fi publicate pe site-AT2, pentru a putea fi comentate de voi-SB3

| AcestaSuntEu explică (pentru ovidiu04):

Chiar daca ar fi asa a 3-a e finala, nu subiectiva.

| ovidiu04 a răspuns (pentru AcestaSuntEu):

Cum sa nu fie subiectiva pentru ca este poate uitate la lectia cu prop subiec. ca daca este se zice, se spune, poate trebuie, desigur, e bine.......este subiectiva

| AcestaSuntEu explică (pentru ovidiu04):

In primul rand verbul e la infinitiv, m-am convins de asta..deci nu e predicat verbal, prin urmare nu e nici subiectiva, nici finala...

| AcestaSuntEu explică (pentru ovidiu04):

Si daca ar fi cum zici tu, vpredicatul trebuie sa fie in regenta, nu in propozitie, in niciun caz nu e subiectiva

| ovidiu04 a răspuns (pentru AcestaSuntEu):

Stai ma ca mam gresit deci prima pp 2 at 3 cs scuze

| AcestaSuntEu explică (pentru ovidiu04):

Am vb cu profa, era doar 1 pp si 2 atributiva, atat sad

| Ancaaa23456 a răspuns (pentru ovidiu04):

Inseamna ca esti prost. In fraza aia sunt doar DOUA propozitii. Unde e predicatul in subiectiva ta?

| ovidiu04 a răspuns (pentru Ancaaa23456):

Sunt 3 predicate vom selecte, vor fi publicate a putea fi

| Ancaaa23456 a răspuns (pentru ovidiu04):

"a putea fi" sunt doua verbe predicative la moduri nepredicative (INFINITIV), deci, nu au functia de predicat.

| costincapslook a răspuns:

Http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/
poate te ajuta...ai raspunsurile