| Silviu0101 a întrebat:

Funda! Este normal sa tin mai mult la prietenul meu decat la iubita mea? Este normal sa imi pese mai mult de un prieten? Este posibil ca iubirea pentru un prieten sa fie mai mare decat cea pentru iubita? Vreau parerile voastre va rog. Cel mai bun raspuns primeste funda si restul vot happy

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca iubirea este mare s*xul (partenerului, iubitului) nu conteaza zice o celebra zicala.Ar trebui sa iti analizezi cu mai multa atentie intensitatea sentimentelor tale resimtite fata de o fata precum si fata de un baiat. S-ar putea sa constati la finalul analizei ca orientarea ta s*xuala sa fie diferita de a celorlalti. Sa ai o alta orientare s*xuala este perfect normala daca este de natura genetica si nu doar un capriciu de moment. Daca este de natura genetica nu ai ce face deoarece orientarea fiecaruia dintre noi este inscrisa in codul genetic al ADN-ului din momentul formarii noastre ca fiinta vie.

| AnarchyUK a răspuns:

Prietenia și dragostea sunt flexibile, întrucât fiecare om poate crea propria sa definiție pentru acestea. Astfel, depinde ce înseamnă fiecare dintre ele pentru tine. Un anumit om poate considera că prietenia e trecătoare, pe când dragostea poate staționa în suflet pentru totdeauna. Altcineva, dimpotrivă, crede taman invers. Trebuie să te cercetezi pe tine, personalitatea și atitudinea ta față de aceste două concepte (iubire și prietenie) și să-ți dai seama ce înseamnă ele pentru tine, iar după aceea să nu te temi că e greșit sau „poate că trebuie să te schimbi". Nu, așa ești tu și asta nu înseamnă că nu e bine felul în care gândești.
Bineînțeles, asta este partea generală. Poate că ai anumite probleme cu iubita ta, nu ești mulțumit, consideri că relația voastră nu e suficient de puternică, pe când cea cu amicul tău este, din contră, mult mai solidă. Poate că nu e fata potrivită, sau abia ați început această relație, pe când pe prietenul tău îl știi de mulți ani... Aceste lucruri doar tu le știi, așadar nu te pot ajuta aici.
Sper că ai înțeles puțin din lucrurile pe care le-am înșiruit aici.
Mult succes!