| danytkd13 a întrebat:

Funda!
In mitologia greaca care era diferenta dintre Titani si Zei...
Pentru ca am citit pe Wikipedia ca lui Cronos ii era frica de copiii lui si ii inghitea...de ce ii era frica? Si de ce se impreunau cu surorile lor si cu nepoatele lor?
Chiar dau funda pentru cine explica mai clar decat Wikipedia!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Legendele sunt legende. Ele nu sunt intotdeauna clare si nu au un fir conducator coerent, asa cum are un roman din zilele noastre. Multe lucruri sunt incurcate si confuze. Intr-un fel, si Titanii erau tot zei. Erau cu totii fiii zeului suprem Uranus, deci erau zei; dar niste zei mai diferiti decat ceilalti. Asa cum am zice noi: oltenii sunt tot romani, dar au niste caractere mai aparte. Unui oltean ii spui uneori oltean, alteori roman, in functie de context. Tot asa, fiii lui Cronos erau uneori mentionati ca Titani, alteori ca zei.

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Uite cum a fost treaba. La inceput de tot a fost Uranus si cu sotia sa Geea. Acestia au avut multi copii, intre care cei mai remarcabili au fost titanii. Intre titani, Cronos a fost cel mai mic (mezinul). Ajutat de mama sa Geea, Cronos l-a detronat pe Uranus si a devenit el stapan. La randul lui, Cronos (cu sotia sa Rhea) a avut si el multi copii. Fiindu-i teama sa nu aiba aceeasi soarta ca tata-su, adica sa fie detronat mai tarziu de propriii copii, Cronos a inceput sa-i devoreze pe acestia (pe copiii lui), unul cate unul. Insa, printr-o stratagema aplicata de Rhea (mama copiilor) au fost totusi salvati trei dintre copii: Zeus, Hades si Poseidon.
Mai departe nu cred ca te mai intereseaza. Oricum, iti mai zic asa, pe scurt, Zeus reuseste sa ocupe palatul zeilor in Olimp, deci devine stapan suprem. Mai are loc si un razboi intre el si titani (fiii lui Titan, niste giganti). Gigantii acestia luau stanci uriase, le puneau una peste alta, cu intentia de a ajunge sus la palatul lui Zeus. Nu le-a reusit insa, pentru ca Zeus i-a respins cu fulgere si tunete. In retragere, ei au aruncat stancile, care, ajunse in mare au devenit insule, iar pe uscat, munti...Si cam atat.

| danytkd13 explică (pentru sabin89):

Pai de ce copii lui Cronos nu erau si ei Titani si erau Zei?

| sabin89 a răspuns (pentru danytkd13):

Legendele sunt legende. Ele nu sunt intotdeauna clare si nu au un fir conducator coerent, asa cum are un roman din zilele noastre. Multe lucruri sunt incurcate si confuze. Intr-un fel, si Titanii erau tot zei. Erau cu totii fiii zeului suprem Uranus, deci erau zei; dar niste zei mai diferiti decat ceilalti. Asa cum am zice noi: oltenii sunt tot romani, dar au niste caractere mai aparte. Unui oltean ii spui uneori oltean, alteori roman, in functie de context. Tot asa, fiii lui Cronos erau uneori mentionati ca Titani, alteori ca zei.

| razvy9912 a răspuns:

As mai avea ceva de adaugat lui sabin89... ca Uranus era un clarvazator si a vazut ca copii o sa-l tradeze (unul dintre copii era Cronos)...asa ca i-a inchis intro gaura adaca (am uitat denumirea), iar Cronos a fost ultimul nascut si mama sa l-a luat ca sa nu-l inchida si Cronos s-a dus la fratii sai si i-a elibirat si l-au infrant pe tatal lor (Uranus) apoi inainte sa moara Uranus i-a spus lui Cronos ca o sa pateasca la fel cu copii sai ca-l vor insela, si de aceea i-am mancat Cronos pe toti copii in afara de Zeus care l-a infrant pe Cronos