| Stefy_5345 a întrebat:

FUNDA pentru cel mai bun raspuns: Ce credeti despre cainii de pe strada?

Răspuns Câştigător
| AnaisC a răspuns:

Buna, Stefy?
Pai ce sa cred? Sunt o iubitoare de animale inraita am si eu un caine este extrem de scump.Imi plac toti cateii, pisicile, toate animalele...Cand vad ca unii dau cu pitre dupa catei sau arice alt animal ii iau la bataie...si chiar o fac nu ma intereseaza consecintele.Animalele nu se pot apara(mai ales puii) iar noi suntem singurii ce putem avea grija de ele daca nici nooi nu o facem, atunci cine?
www.RomaniaFaraSilicon.blogspot.com

4 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Cred ca Basescu e pus degeaba acolo unde este. In tarile dezvoltate cu banii din fondurile tarii si din fondurile europene se fac adaposturi pentru animalele de pe strazi. Dar la noi nu functioneaza asa. Mai bine sa aiba ei 10 vile si cainii sa stea pe strada. Oricum asta e doar o problema din cate exista in tara asta. Deci pana la urma cainii acestia nu au nicio vina, dar daca nimeni nu face un pas spre ingrijirea, sterilizarea, vaccinarea lor si tinerea lor in adaposturi pana la noi adoptii, nu se face nimic. Plus ca stii doar ca unii sunt violenti cu oamenii si acestia zic ca trebuie eutanasiati. Nu este asa! Ei fac aceste lucruri tot din vina oamenilor(unii dintre ei) sau daca nu, le este foame. Deci daca nu fac cei din conducerea tarii pasi pentru dezvoltarea ei, nu se alege nimic!

| MalynaMagdalena a răspuns:

Cred ca este trist ca nu au stapan. dar cred ca ar trebui sa se infiinteze un camin pentru cainii dupa strada. dar e criza laughing si asta nu se va realiza
happy

| Girl1234566547 a răspuns:

Sincer mie una imi este f mila de ei, saracutiisad mai ales acum iarna o sa le fie si mai greu.:yawn pupic

| Britishstyle a răspuns:

Eu consider ca bietii caini comunitari, fara adapost sunt total neajutorati si cel mai bine ar fi sa existe centre de adoptii.Chiar daca multa lume este de parere ca ar trebui eutanasiati sau ca sunt cruzi si te ranesc, te musca... ei tot ar trebui adoptati, deoarece foamea si lipsa dragoste stapanului ii transforma in fiare.Si cel mai important oamenii nu ar trebui sa-si alunge animalele de acasa sa le dea drumul pe strazi caci totodata repezinta si un pericol pentru trecatori.Salvati-i pe bietii cateluussii!