| DM4E a întrebat:

FUNDA: Salut TPU, am o problema care ma apasa de prea mult timp. Ei bine eu sunt genul de persoana care ii place sa creeze (am foarte multe hobby-uri), stiu cat de cat multe lucruri (poate prea multe ). Una dintre problemele mele ar fi somnul, eu cand vreau sa ma culc nu pot, ma gandesc la tot felul de chestii legate de moarte, imi cateodata o simulare cum ar fi cand as muri si chestiile astea ma tin treaz si nelinistit. Ultima problema ar fi viata sociala, nu prea vorbesc cu oamenii, recent am avut o prietena si vorbeam cu ea, intr-o zi i-am dat mesaj si tot incerca sa ma respinga, ba chiar nu mai vroia sa-mi raspunda, credeam ca suntem suflete pereche dar ea a fost orbita de puterea banului, ce as putea sa fac sa nu ma mai gandesc la ea?, stiu ca nu au legatura intrebarile intre ele, dar va rog sa ma ajutati cumva

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ba da, au legatura. In loc sa te gandesti la ea, te ocupi de numeroasele tale hobbyuri sau citesti despre acele lucruri numeroase. Tine-ti mintea ocupata si lasa timpul sa le rezolve pe toate.
Decat sa dai vina pe puterea banului, mai bine te-ai autoexamina cu seriozitate. Fata a avut o problema cu tine, nu cu lipsa ta de bani.
Cat despre somn, impune-ti sa te relaxezi. Nu te mai uiti la ecrane cu 2 ore inainte de a te pune in pat, nu faci seara exercitii fizice, nu consumi excitante ale sistemului nervos. Te poti ajuta cu 5mg. de melatonina luate cu 15' inainte de a te pune in pat. Apoi concentreaza-te pe o imagine idilica, respira regulat si lasa-ti toti muschii sa se relaxeze. Toate chestiile astea se educa daca le executi seara de seara.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Ocupati timpul cu altceva, cu hobby-urile tale astfel incat sa nu mai ai timp sa te gandesti la ea.