| JohnSeed a întrebat:

[FUNDA] Salut TPU. Am o problema destul de mare si chiar as aprecia daca mi-ati da niste moduri in care pot sa incerc sa rezolv totul. Este legat de scoala. Eu sunt in clasa a 8-a si la scoala am o profesoara de matematica foarte foarte slaba. Nu ne preda nimic cum trebuie si absolut nimeni nu intelege, pentru ca nici macar nu se oboseste sa explice majoritatea lucrurilor. Am dat astazi simularea, si am gresit foarte mult as putea spune. Nu ma intelegeti gresit, aproape ca nu e posibil sa iau sub 7-7.5. Eu fac de 2 ori pe saptamana pregatire la mate, dar nu e destul. Mai multe sedinte de pregatire nu pot face, pentru ca efectiv nu am timp si pe deasupara ar costa si mai mult decat acum. Eu imi fac mereu toate temele, si de multe ore lucrez si 2 ore dupa scoala numai la mate, pentru ca primesc teme interminabile de la profesoara cu care fac in particular. Eu nu sunt "geniu matematic", dar as fi OK daca am avea o profesoara decenta la scoala. Problema e ca parintii, in special mama, imi fac viata un calvar din cauza chestiei asteia. Eu degeaba incerc sa le explic, pentru ca e ca si cum as vorbi cu peretii. Sincer nu mai vreau tipete si situatii de genul. Ce as putea face?

Situatia e similara si la romana, cu profesoara nu facem nimic pentru ca e tipul de profa care nu face nimic in clasa pentru ca sa vina lumea la meditatii. Totusi, la romana ma descurc de mii de ori mai bine pentru ca pot zice ca inteleg mai usor si am o profesoara mai buna in particular.

Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Andreea_Mălina_1999 a răspuns:

Si eu pot sa zic ca ma aflu in aceeasi situatie, fiind una foarte grea.La inceput parintii s-au aliat si s-au dus la directorul scolii pentru a lua in vedere profesorul(la mine este de romana), asta neavand nici o urmare..am inceput sa fac pregatire si ma descurcam mai bine.,incearca sa vorbiti atat voi cat si parintii cu profesoara, sau lucrati in plus fata de ce va da, pentru ca ea sa realizeze ca face o treaba "buna" si copiii ei o "apreciaza". poate asa va merge, atat am avut de zis, sper sa fie mai bine.happy funda?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu intelegi ceva, o poti intreba pe moment. Poti sa lucrezi si acasa. Eu daca depasesc 1 ora si ceva nu mai lucrez, ma plictisesc.

| JohnSeed explică:

Multumesc. Tin sa zic ca lucrez mult in plus, si ca vorbitul cu profesoara nu functioneaza. Multi parinti au incercat asta de multe ori fara rezultate.

| Andreea791 a răspuns:

Nu stiu...incearca sa faci singura multe exercitii la mate si la romana compuneri si acorda mai mult din timpul tau pentru suplimentar

| Andreea791 a răspuns:

Si eu am fost la fel in clasa a 8 a si lucram mult in plus si acum am ajuns sa iau note mari si in plus sunt la un liceu foarte bun la care nu intri chiar asa usor.Succes la examene! Sper sa pui in aplicare sfaturile mele!