| afrodita3333 a întrebat:

FUNDA SI VORURI: Ma intereseaza sa stiu cat mai multe despre FACULTATEA DE JURNALISM din Bucuresti. Ce sectii ase si in ce constau si cum se da admiterea, ce probe are? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii este singura facultate din România care ofera un program de studii specializat pe domeniul stiintelor comunicarii. Cursurile universitare dureaza trei ani. In primii doi ani, toti studentii urmeaza un trunchi comun de cursuri fundamentale pentru cele trei specializari oferite de FJSC. În anul al treilea, studentii se împart, în functie de optiuni si locuri disponibile, pe cele trei specializari: Jurnalism, Relatii Publice si Publicitate. Pe lânga cursurile de zi, FJSC ofera si programul universitar de Învăţământ la Distanţă (ID). Acesta se desfasoara pe parcursul a trei ani, dupa acelasi plan de învatamânt ca la cursurile de zi si cu aceeasi profesori. Studentii la ID au acces în toate laboratoarele facultatii, precum si la Biblioteca FJSC. Studentii primesc note de curs pentru fiecare obiect de studiu în parte. În fiecare luna, studentii la ID vor avea perioade de tutorat, sâmbata si duminica. La tutorate, se vor discuta cu profesorii cursurile si temele pentru acasa. Absolventii de la ID primesc, dupa examenul de licenta, o diploma echivalenta cu cea de la cursurile de zi.
Admiterea la Facultatea de Jurnalism se face in functie de mediile finale ale probelor de concurs (practice, orale, scrise). Dupa incheierea tuturor probelor, se calculeaza pentru fiecare candidat media generala, ca medie aritmetica, calculata cu doua zecimale, fara rotunjire, a mediilor finale obtinute la fiecare proba de concurs. Probele de la care candidatul a absentat se noteaza cu zero si intra in calculul mediei generale.
Mai multe detalii aici:
http://www.fjsc.ro/ro/informatii/157-Introducere

| Corina a răspuns:

Uite mai multe detalii despre admitere:
http://www.unibuc.ro/ro/admiteref_fjsc_ro