| Triana a întrebat:

Pentru admiterea la facultatea de fotografie ai nevoi de medile din liceu sau dai probe acolo? si in ce constau probele?

1 răspuns:
| cornculapte a răspuns:

Nu știu dacă e la fel la orice facultate, dar la UAD (Universitatea de Arte și Design) din Cluj știu că se dă admitere din desen și ai nevoie, pe lângă proba asta, de o mapă cu 20-25 lucrări practice (natură statică, peisaje, figuri umane, etc. în desen și culoare), în funcție de secția la care te înscrii. În cazul tău, la Fotografie ar trebui să incluzi fotografii și imagini realizate pe computer și lucrări video.

Cel mai bine ar fi să te interesezi pe site-ul facultății la care vrei să aplici.