| SimonaSymo a întrebat:

Funda+vot... buna TPU... sunt intr-a 8 a si avem un test la romana (test initial) si ni s-a schimbat profa si cea noua ne-a dat sa comentam un titlu de poezie. dar noi nu am invatat si pe ea nu o intereseaza.va rog ajutati-ma cu comentariu unui titlu de poezie.va rog

Răspuns Câştigător
| MacMac3 a răspuns:

In primul rand trebuie sa folosesti conectorii de opinie ca " In opinia mea"/"Consider ca"/"Dupa parerea mea". Apoi trebuie sa stii ca titlul unei poezii este o metafora comprimata ce reflecta continutul ideatic [continutul de idei] al textului. Mai apoi, trebuie sa vorbesti despre relatia titlu-continut. De obicei, titlul este in stransa legatura cu contintul.Intr-o naratiune,titlul este nodul tensional care strange elementele subiectului [ pune in evidenta momentul esential al naratiunii],pe cand intr-un text poetic acesta sugereaza sentimentul predominant. Ca alcatuire titlul poate fi format din : -un cuvant [ex : ''Ciresarii''] sau o sintagma [ex.''Florin scrie un roman'']. Trebuie sa specifici daca semnificatia titlului este transmisa de la inceput,pe parcurs sau la sfarsiT. Scrie despre componenta sa, care poate fi urmarita din punct de vedere morfologic (substantiv+ verb+substanviv : Florin scrie un roman), lexical si semantic. Funda? Take care;*