| andreeadaiana2000 a întrebat:

Deci cand incepe scoala profa de romana ne va da un test din lecturile de vacanta.Ne-a dat si doua volume de poezii.Ce ar putea sa ne de-a la poezii? Referat la o poezie din volum sau un comentariu despre ce este vorba in acel volum?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu vei primi niciun test din lecturi. E pentru prima dată când aud despre așa ceva.
De obicei, se dă un test inițial (predictiv) care constă într-o recapitulare din clasa precedentă.
În cel mai rău caz, ți se va da o poezie și, din textul liric, să desprinzi elemente de fonetică (diftongul, triftongul, hiatul, despărțire în silabe, accentul), elemente de vocabular: mijloace interne de îmbogățire a vocabularului (cuvinte derivate cu sufixe si prefixe, cuvinte compuse, schimbarea valorii gramaticale) si mijloace externe de îmbogățire a vocabularului (neologisme), sinonime, antonime, paronime, pleonasmul, omonime, omofone, omografe etc.
Ți se vor da cuvinte din poezie, iar tu trebuie să găsești funcțiile sintactice și valorile morfologice...

La literatură, să știi semnificația titlului unei poezii, ar putea să vă dea o compunere în care să argumentezi că textul propus aparține genului liric, să desprinzi imagini artistice (auditive, vizuale, olfactive si dinamice), figuri de stil (epitet, metaforă, comparație etc)
Sau puteti primi o compunere despre vacanța de vară...

| andreeadaiana2000 explică (pentru floresdemayo):

In fiecare an am dat ca asa vrea profa.

| floresdemayo a răspuns (pentru andreeadaiana2000):

Cel mult, îți poate da o poezie, să faci interpretare pe text. Și vezi ce ți-am spus mai sus... Să stii găsi imaginile artistice, figurile de stil si elementele de prozodie (versificație): rimă, ritm, măsură. Să stii definitia genului liric, speciile genului liric (pastelul, doina, imnul, oda). Poate, iti va da să faci o apartenență la specie sau gen. Poți scrie și despre semnificația titlului, fiindcă se punctează. La test, s-ar putea să primesti o poezie la alegere... Ar fi bine să memorezi o poezie, care te-a captivat, și de care, te poți folosi la test.

| Maria_Andreea_1995_PDax a răspuns:

Buna! Comentariu cel mai probabil.happy
La romana nu se prea dau referate la un test. happy