| alexutza222 a întrebat:

(funda +voturi)buna. Incestul este considerat pacat si din punt de vedere religios?

Răspuns Câştigător
| kittyKatAlawaysHappy a răspuns:

Daaaa! oriunde ai cauta vei gasi ca incestul este un pacat. chiar si in definitia cuvantului, in biblie(sau scriptura)...etc.

Este un pacat din punct de vedere religios, legal, moral, juridic.

INCÉST, incesturi, s. n. Legătură sexuală, oprită de legile juridice și morale, între părinți și copii sau între frați și surori. – Din fr. inceste, lat. incestus.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de valeriu | Greșeală de tipar | Permalink
INCÉST ~uri n. Relație sexuală (interzisă de lege și de morală) între părinți și copii sau între frați și surori. /

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai cand zici PACAT este deja din punct de vedere religios!
Da este considerat un mare pacat.
Ce spune Scriptura?

„Nici unul să nu se apropie de ruda lui de sânge, ca să-i descopere goliciunea. Eu sunt Domnul. Căci toţi cei ce vor face una din aceste spurcăciuni, vor fi nimiciţi din mijlocul poporului lor" (Numeri 18:6, 29).
„Dacă un om se culcă cu nevasta tatălui său. nora sa. o femeie şi fiica sa. sora lui, fata tatălui său şi mamei sale. este o nelegiuire; să fie nimiciţi sub ochii copiilor poporului lor. îşi va lua pedeapsa pentru păcatul lui" (Leviticul 20:11, 12, 14, 17).
„Şi Ioan zicea lui Irod: „Nu-ţi este îngăduit să ţii pe nevasta fratelui tău" (Marcu 6:18).
„Din toate părţile se spune că între voi este curvie; şi încă o curvie de acelea, care nici chiar la păgâni nu se pomenesc; până acolo că unul din voi trăieşte cu nevasta tatălui său. am hotărât ca un astfel de om să fie dat pe mâna Satanei, pentru nimicirea cărnii, ca duhul lui să fie mântuit în ziua Domnului Isus" (1 Corinteni 5:1, 5).
„Ci îmbrăcaţi-vă în Domnul Isus Hristos, şi nu purtaţi grijă de firea pământească, pentru ca să-i treziţi poftele" (Romani 13:14).
„Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească, Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea ca s-o puteţi răbda" (1 Corinteni 10:13).

Citeste mai mult la http://www.alfaomega.tv/......-molestare

| petruclaudiu78 a răspuns:

NUMAI din punct de vedere religios, (incestul) este un pacat.
Pacatele sunt privite NUMAI din punct de vedere religios.
Imoral, din punct de vedere al moralitatii in general si al moralei crestine in particular, bineinteles.
Ilegal, din punct de vedere al legii, desigur.