| bruneee a întrebat:

Gasiti cate o unitate frazeologica sinonima cu urmatoarele unitati frazeologice: a da ortul popii. a lua la rost. a o lua la sanatoasa, a bate campii.

4 răspunsuri:
| AuDreY a răspuns:

A da coltul, a-și lua picioarele pe umeri (sau la spinare), a o lua razna.

| Laura46 a răspuns:

Dict de expresii si locutiuni iti trebuie.in librarii si tarabe

| DontWorryBeHapyyyy a răspuns:

A da coltul, a-și lua picioarele pe umeri, o lua a goana a spune cu totul altceva decât ceea ce se discută, a divaga, a vorbi aiurea

| Fagaras_Alexandru_1993 a răspuns:

A da ortul popi