| raluca_4755 a întrebat:

Cine stie expresii sinonimice pentru urmatoarele cuvinte:a da ortul popii, a lua la rost, a o lua la sanatoasa, a bate campii?

Răspuns Câştigător
| sweetysweetyyy a răspuns:

A da ortul popii- a muri, a lua la rost-a-si bate joc, a lua-o la sanatoasa - a fugi, a bate cimpii-a vorbi ce nu trebuie.

1 răspuns:
| Emmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

La prima nu stiu, a lua la rost= a cere socoteala, a o lua la sanatoasa= a fugi, a bate campii= a vorbi aiurea