| anonim_4396 a întrebat:

Heeeei.
Gen eu am o relație de 1 și câteva luni cu un tip.
Eu am 16 ani și el are 20 de ani și el vine dintr-o familie mai saraca....adică familia aia nu are o imagine așa buna in fața familiei mele...
Și băiatul e foarte ok, nu-i golan, e cuminte, muncește are banii lui, chiar nu e deloc nasol si eu aveam relația cu el pe ascuns cum ar veni...ai mei nu știau.
Pana ieri când a aflat tata...
Nu știu cum, când și cine ne-a văzut dar s-a aflat si m-a întrebat de el...eu i-am zis ca suntem doar prieteni ca sa ma scot cumva, sa nu iasă ceva nasol laughing
Și tata ieri m-a pus sa-i dau Block și a zis sa nu mai vorbesc cu el ca nu-i ok...
Cu greu și cu ceva contraziceri intre mine și tata i-am dat...
Dar nu peste tot si tot ieri i-am zis ca trebuie sa ne despartim și chestii și el a rămas șocat cumva...
Nu știa ce sa zică.
I-am zis dacă vrea și poate sa ma aștepte 2 ani pana fac 18 ca atunci pot sa fac ce vreau(din spusele tatălui meu).
A zis ca poate, nu-i problema si momentan încă nu ne-am oprit din vorbit... încă vorbim.
Eu am zis ca nu ma despart de el orice ar fi, dar stam așa ascunși și abia vorbim efectiv...
Nu știu de sa fac.
Ma gândesc ca nu-i posibil sa aștepte 2 ani.
Adică serios sunt 2 ani....nu-i un timp așa de scurt si nici pe tata nu vreau sa-l supăr...
Nici pe iubitul meu nu vreau sa-l las...
E complicat rau.
Aveți ceva sfaturi? Chiar m-ar ajuta crying(

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| isemilia a răspuns:

Nu poti incerca sa ii spui tatalui tau ca te-ai intalnit cu baiatul pe strada si sa ii propui sa mergeti cu totii undeva? Sau macar o intalnire pe zoom, daca v-ar impiedica pandemia. Asa ar vedea ca el e de treaba si poate va lasa impreuna. Sau ii poti spune ca iti este dor de el (de baiatul cu pricina) si sa spui diverse lucruri dragute despre el. (poate un moment cand ti-a aratat ca ii pasa de tine, sau cand a spus ceva ce te-a induiosat etc) Nu toate unul dupa altul, insa poate o data la cateva zile... Astfel, in mod indirect, poate reusesti sa il faci pe tatal tau sa ii mai dea o sansa. Cat despre cei 2 ani, daca te iubeste si daca il iubesti, sunt sigura ca veti iesi impreuna mai puternici din asta. Iar daca relatia se destrama, merge fiecare pe drumul sau. Ce e menit sa fie va fi. Mereu. Fie ca maine, fie ca in doi ani, fie ca la 70 de ani, tot veti ajunge cumva impreuna daca asa trebuie, iar daca nu, vei ajunge cu siguranta langa cineva potrivit tie.

| Cjsjsjshhdhshaja a răspuns (pentru isemilia):

Mulțumesc mult!❤️❤️❤️

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cei care zic să discuți... sincer un om cu asemenea mentalitate nu ai ce discuta cu el. mai degrabă dacă o ai pe mama ta sau altă rudă pe care o respectă drept aliat să încerce acea rudă să vorbească cu el

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tatăl tău, nu ai cum să nu îl superi, dacă vrei să rămâi cu acel tânăr.
Acum va trebui să respecți voința tatălui. La 18 ani poți decide ce vei face cu viața ta.

| FantasyBoy a răspuns:

Daca te iubeste, te va astepta chiar si pana vei fi majora, desi ai putea deveni si acum majora, daca te-ai marita cu el.
Vezi numa` sa nu te dai cu capu` de pereti pe la vreo 35 de ani, cand vei fi singura, si te vei gandi ce sansa ai avut la 16 ani.
E foarte ok ca tii la tatal tau, dar vezi sa nu ramai definitiv cu tata!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Ca sa se marite cu el trebuie sa aiba acceptul parintilor si autoritatii tutelare. Si asta doar in cazuri deosebite: exemplu este gravida.

| FantasyBoy a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai nu e chiar asa greu sa ramana gravida, si sa ascunda asta pana in luna a patra, daca e fata isteata...:-)))

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Asta este alta mancare de peste.

| maria0405 a răspuns:

Eu zic sa discuti cu tatal tau. Sa ii explici toata situatia, despre relatia voastra. Daca tatal tau va intelege, poti incerca sa il aduci pe iubitul tau la el sa il cunoasc si sa fie convins ca este un baiat ok. Comunicarea este cea mai importanta. Spune-i tatalui tau sa fie calm si sa asculte cu atentie. Aminteste-i faptul ca si el a avut candva 16 ani. Mult succes!?

| Cjsjsjshhdhshaja a răspuns (pentru maria0405):

Mulțumesc!❤️❤️❤️