| lila40 a întrebat:

Hei! Am 14 ani si am si eu o problema! Am mai pus intrebarea asta dar nu am primit decat un raspunssad. Deci am probleme cu parintii in special cu mama.Doar ce am avut o dicutie cu ea in care ea imi impunea anumite lucruri"Cat sunt eu la munca sa speli, sa calci sa faci curatenie in casa..."sau sa imi zica"u nu prea ieseai inainte. ce e cu tine?". Am stat si eu o jumatate de ora in parc si imediat a inceput sa intrebe: "Cu cine ai stat acolo? U si cu colega ta, 2 tute ce stateati in parc", barem tata a spus sa anunt cand plec undeva si sa spun cat stau sau daca stau mai mult sa sun si sa le spun dar ea nu...Am fost zilele trecute la un concurs(nu am participat eu)am fost sa vad pe cineva si i am cerut voie tatei si el mi a dat voie(mama era la munca) si am plecat pe la 5 si jumatate si apoi m a sunat tata pe la 9 jum si i am zis sa vina dupa mine iar cand am ajuns acasa mama a inceput sa imi zica"unde ai umblat pana la ora asta? pleci asa.". Nu mai spun ca odata eram la niste prieteni de familie iar mama mea le a zis lor ca ar da orice sa mai ies si eu din casa, iar mie imi spune ca ce sa fac afara cu colegii? Deci nu prea mai suportI don't want to seeO sa innebunesc.Va rog ajutor! Promit >Fundabig grin

9 răspunsuri:
| Anduuu a răspuns:

Scuza-ma ca-ti zic. poate unii vor comenta dar cred ca mama ta are o problema cu o piulita pe ca motorash, e sarita! Ignor-o poate e ceva trecator! Cere mai mult parerea, permisiunea si sfatul tataluiwinking

| maryana5 a răspuns:

De ce nu intelegi ca parintii tai sunt grijulii si tin la tine? La cate se intampla in lumea asta, normal ca sunt ingrijorati daca umbli brambura pe strazi. Stai aproape de casa daca vrei sa stai pana tarziu afara si pleaca de acasa numai cu persoane de incredere. Normal ca suna dubios cand spui ca ati stat doar voi doua in parc, cine stie ce golani ar fi putut sa se ia de voi! Chiar nu iti dai seama ca maicata iti face atatea observatii doar pentru ca tine la tine? Daca nu ar tine, nu i-ar pasa. O sa devii si tu parinte, Doamne ajuta, si te vei implica in viata copilului tau, nu il vei lasa asa de capul lui.
Tatal tau e altfel. E bine ca te lasa peste tot, dar nu trebuie sa exagerezi niciodata. Daca el iti da un deget, tu nu-i lua toata mana.
Asemeni, tu spui ca ai 14 ani. La varsta asta esti destul de mare sa faci curatenie in casa cat timp mama e la serviciu si munceste ca sa-ti puna tie o paine pe masa. Ce multumire are ea cand vede ca masa e murdara de exemplu? Poti considera curatenia ca pe o rasplata, multumire a muncii mamei si tatalui tau.
Pe toti ne pun parintii sa facem curatenie, deci nu esti singura sa stii. Asta e o modalitate ca sa te inveti pe viitor, cand vei fi in propria-ti casa, sa-ti faci treburile. Caci putini sunt aceia care vor avea servitoriwinking

In concluzie, parintii nu mi se par ca exagereaza, deoarece nici tu nu esti usa de bisericawinking. Fa ceva cu care sa se mandreasca ca esti copilul lor!

Ai grija de tine si succes.
xoxo, Mary

| maryana5 a răspuns:

@lila40 Aici se dau sfaturi, nu se comenteaza aiurea. Ti-am dat un sfat nu o critica. Si chiar si asa, am lucruri mai bune de facut decat sa spamez site-ul ca altii. Ok? happy

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna,prietena mea are probleme cu mama ei :-

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

at wits' end nu s-a trimis tot raspunsul at wits' end sigh
scuze

| Love25 a răspuns:

Poarta o discutie cu ea happy!
Explica`i ca ai vrea putin mai multa "libertate". In sensul ca ai vrea sa iesi mai mult afara cu prietenii, bineinteles cu stirea lor, dar fara a mai te deranja pe parcursul iesirii de atatea ori.
Incearca sa ii explici ca ai o varsta la care poti gandi limpede si esti cu picioarele pe pamant!
Daca nu accepta nici aceasta "oferta" stai in casa cateva zile, saptamani [sigur iti gasesti de lucruwinking] iar dupa aceea probabil te va ruga ea sa mai iesi afara.
Iar cand se mai plange unor prieteni, spune frumos si diplomat ca tu ai vrea sa iesi mereu dar ai un program foarte strict stabilit de catre parinti big grin!

+ Incearca sa indeplinesti sarcinele date de ea happy Asa se va increde mai mult in tine!

Succes love struck!

| lila40 explică:

Maryana5: eu nu am spus ca nu fac curatenie in casa! Doamne fereste, fac dar nu imi place sa mi se impuna la asta am facit referire.si nicidecum nu ii iau toata mana tatei daca el imi da un deget, doamne! Cred ca daca erai si u in situatia mea nu mai comentai aiurea.si in + u de unde sti ca eu nu fac curat in casa? M ai supravegheat cumva?straight face

| Carmenssitty a răspuns:

Asa este in adolescenta fiecarui copil. Toti credem ca parintii ne impun lucruri cand ei fac doar sa ne protejeze si sa ne dea tot ce e mai bun. De aceea trebuie sa ii ascultam si noi la randul nostru si sa-i imbucuram pentru a fi mandrii de noi si a le face o viata usoara deoarece un copil pentru parinte este mai presus de orice, pentru noi se trudesc o viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam banala treaba.Nu trebuie sa imbatranesti gandindu-te la asta.Si mama mea e la fel de enervanta :X.Tu ar trebui sa nu o mai bagi atata in seama si sa ii explici ce ne-ai scris si noua.
big grin