| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Hei. Am bacul la romana peste câteva luni, ma descurc bine, însă nu scot timpul. Pe subiectul I stau foarte mult timp și nu stiu cum sa fac sa ma descurc mai bine? Voi ce ati facut? Multumessccc!

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă la întrebările alea stai 3 ore apai e nașpa...

| Nirvanaaa a răspuns:

Citire text prima data, subliniam cerința sa văd ce îmi cere și citeam a doua oară textul ăla și răspundeam la întrebări.
Condiția e sa nu stai mult pe ele ( nu te gândi de 100 ori maxim de 2 ori și gata). Concentrează-te pe text nu te stresa ca nu îți ajunge timpul. Nu scrie pe ciorna decât ideile principale. Ar trebui sa îți ajungă timpul dacă exersezi. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am învățat mai întâi operele din programă pentru subiectul |||, adică am început cu greul, iar apoi cu subiectul |.

| Smolbean a răspuns:

Hei. Sfatul meu e sa nu citești prima data textul, ci întrebările. Apoi, pe măsură ce citești, sa îți subliniezi/incercuiesti posibilele răspunsuri. Asa economisești timp. Poți sa rezolvi mai multe subiecte 1 ca să te obișnuiești. Dacă te poți concentra, în timp ce rezolvi exercițiile, sa te gândești și ce ai putea scrie la eseul de la B. Și sa îți notezi ideile ce îți vin chiar în momentul acela, deoarece exista riscul sa uiți, și sa fi fost o idee buna.
O sa fie bine, trebuie doar sa nu te panichezi! Succes!

| Kamiyashiro a răspuns:

Întrebări scurte de gen știi si câștigi.
Pui pe cineva sa te intrebe scurt din carte si daca nu știi in 15 secunde pune altă intrebare. Asta îți antrenează creierul să reacționeze mai rapid și sa nu se blocheze la un singur subiect.