| Gabygabyb3 a întrebat:

Hei buna, deci eu in vara am bacul și as avea nevoie de niște sfaturi, sunt o persoana care are probleme cu emoțiile și cu stresul și asta ma afectează foarte mult, la fel am pățit și in clasa a 8. Eu dau bacul la romană și matematica și am ales logica, însă credeți ca ar fi mai bine geografie? Deci eu urăsc matematica din tot sufletul, am început meditațiile in oct de la 0. Acum nu pot sa zic ca ma descurc wow, sincer nici nu am lucrat foarte mult dar dacă îmi dau silință cred ca as reuși, credeți ca am timp in 4-5 luni sa învăț tot? Romană, mate și cealaltă materie? Credeți ca pot reuși? Cum ma sfătuiți sa învăț? Va rog mult de la cei ce au luat bacul orice sfat ma ajuta, la romană sa spunem ca nu e mare problema dar totuși as vrea sa știu cum sa învăț mai ușor, la mate e problema aici am nevoie de sfaturi, Cum ma sfătuiți? Credeți ca pot lua bacul la mate?

3 răspunsuri:
| Smolbean a răspuns:

Salut! Eu când am dat bacul, am făcut foarte multe variante. Din 2009 sub 1, apoi toate din ultimii 5 ani, inclusiv de la olimpici, toate toate. Am ajuns sa fac variante de relaxare, deja îmi era un reflex.
Fa cât mai multe exerciții, și învață bine formulele de la subiectul 1!
La romana m-am apucat cu 2 săptămâni înainte, am învățat doar pentru subiectul 3, și în ultimele 2 zile m-am uitat peste subiectul 2.
Eu personal as alege geografia, deoarece logica nu am înțeles o niciodată, nici nu am făcut foarte multa în liceu.
La materia pe care ți-o alegi tu, te sfătuiesc sa mergi pe ce îți place să înveți, la ce te descurci mai bine, ca să îți crească media.
Succes!

| Gabygabyb3 explică (pentru Smolbean):

La matematica te ai priceput mereu? Crezi ca eu mai am șanse la mate? In 4-5 luni

| Smolbean a răspuns (pentru Gabygabyb3):

Dacă ești consecvent, te vei descurca.
Repet, trebuie sa înveți bine formulele de la subiectul 1, dacă îl faci bine pe ala ai 5 asigurat.
Mai rezolvi și subpunctele a de la fiecare exercițiu de la subiectul 2 și 3, care tot pe formule se bazează.

La mate când am început meditațiile eram undeva la 6.5-7
Nu pot sa zic ca ma pricep sau ca îmi plăcea, dar făcând foarte multe am învățat fără sa vreau happy