| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna! Nu stiu ce sa ma mai fac, sunt intr-o criza de timp.
Anul asta am bacul si nu pot absolut deloc sa invat la romana, pur si simplu nu imi intra in cap nimic, repet un fragment de 4 rânduri 10 minute si nu rețin nimic, in simulare am luat 5 la romana fara subiectul 3 scris;( La matematica in schimb ma descurc foarte bine.
Pe viitor imi doream sa dau la drept însă având in vedere capacitatea mea de memorare mi-am pierdut orice speranta crying(( Voi cum ati reusit sa luati bacul la materiile umane (bio, romana, geografie, istorie )? Credeti ca mai am timp pana la bac sa invat comentariile la lb romana si materia la bio?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu; inchizi toate electrnicele din camera unde inveti si timp de 3-4 pore cat inveti nu ai decat cartea si caietul in fata si pe nimeni sa te distraga.

Citesti un paragraf si apoi te straduiesti sa spui cu cuvinetele tale doar esenta acelui paragraf, nu sa-l inveti pe de rost, ca nu-l vei retine niciodata.

Este timp pentru invatat daca toate sambetele si duminicile pana la examen invetide dimineata pana seara, cu pauzede masa si dus la wc.

Dupa cum am spus, telefonul, pc-ul si orice aparat electronic trebuie sa fie INCHISE si neatinse pana seara, cand ai terminat de invatat.

Prietenii si iesirile trebuiesc anulate pana dupa BAC fiindca ai examenul vietii, de care depinde viitorul si cariera ta pentru urmatorii 40 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| LMichaell0308 a răspuns:

Bai eu am invatat cu 3 zile inainte de bac am luat 6.2 uite. In viata in orice trebuie sa ai un plan. Eu am scris toate operele pe foaie si le am citit. Tu ai timp scrie pe zi 2 opere si citeste le de 3 4 ori. Succes