| annaanne3 a întrebat:

Hei am o intrebaree. Nu prea am inteles lectia la romana si as vrea putin ajutor. Ne-a predat predicatul nominal si cel verbal. Si nu prea am inteles cand e verbal si cand e nominal. Ne-a zis profesoara ceva de genul ca este nominal atunci cand inlocuim cu a deveni a iesi a ajunge a parea a fi etc. Ceva de genul. Imi poate explica cineva >8-?

Răspuns Câştigător
| Pixel2009 a răspuns:

Este cam cum ti-a zis profesoara. Dar mai bine intelegi cu exemple. Dar in primul rand ar trebui sa stii ca predicatul nominal este alcatuit din verb copulativ+nume predicativ.

ex:El este doctor : este doctor este predicat nominal ( PN ) pentru ca altfel nu ar avea propozitia sens. Adica nu intelegi nimic daca spui "El este. " In acest exemplu "este"-verb copulativ iar "doctor"-nume predicativ
ex:El s-a facut doctor - aici s-a facut doctor este tot predicat nominal deoarece poate fi inlocuit cu "A devenit doctor"
ex:El seamana bolnav -seamana bolnav este predicat nominal deoarece poate fi inlocuit cu "pare bolnav"
ex:El canta la pian - canta este predicat verbal deoarece nu poate fi inlocuit cu niciun alt verb copulativ iar propozitia are sens si daca spui "El canta"
Funda daca te-am ajutat si voturihappy

4 răspunsuri:
| fanmichaeljackson a răspuns:

Salut @annaanne3 îţi pot explica eu
1. predicatul verbal atribuie subiectului o acţiune sau o stare si arată ce face subiectul. (întrebarea: ce face?)
Ex:Elevii merg la şcoală.
2.predicatul nominal este alcătuit din: un verb copulativ si un nume predicativ sau o propoziţie predicativa.(întrebăricine este? ce este? cum este? adresate subiectului)
Ex:El va fi doctor.

| fanmichaeljackson a răspuns:

Pentru a-ti da seama mai bine ar trebui sa stii ca verbul a deveni este intotdeauna copulativ si poti astfel verifica daca predicatul este nominal si trebuie sa stii cele mai folosite verbe copulative:
a fi (când nu are sensul de a se afla, a se găsi, a exista); a deveni (este întotdeauna copulativ); a ieși (când are sensul de a deveni ex: A ieșit doctor); a se face (când are sensul de a deveni ex: Se face doctor); a ajunge (când are sensul de a deveni ex: Va ajunge doctor); a rămâne(ex:A rămas corigent); a însemna(A însemnat ceva pentru oameni); a (se) părea(Pare cuminte.); a reprezenta; a se numi; a se chema; a se naște; a constitui cam astea le stiu succes sper ca ai mai inteles cevathumbs up

| MloveM a răspuns:

Buna annaanne3! Iti pot explica eu. este predicat verbal atunci cand raspunde la intrebarea "CE FACE?"; iar nominal este atunci raspunde la intrebarile urmatoare : CINE ESTE?; CE ESTE?; CUM ESTE? sper ca te-am ajutat si poate dai si o fundita :*