| SintSmekerulTpu a întrebat:

Cum identifici predicatul nominal si verbal? Vreau explicație cat mai buna am auzit ca cel nominal este care nu se poate înlocui cu a fi sau a exista iar cer verbal care
Se
Poate inlocui. Sugestii?

Răspuns Câştigător
| DarkJoice a răspuns:

Buna, predicatul nominal si verbal este simplu.
Predicatul nominal este atunci cand predicatul nu se poate inlocui cu a fi, a exista, a se afla, a costa, ci el se inlocuieste cu a deveni, etc.
exemplu: Fata este fumoasa. "Este frumoasa" este predicat nominal, deoarece nu poti spune "se afla frumoasa", sau "exista frumoasa".
exemplu de predicat verbal:
"Fata este in clasa" sau "Cat este ceapa?". In acest exemplu poti spune "Fata se afla in clasa", "Cat costa ceapa".
Prediatul nominal il intalnim foarte des cand ne referim la profesii.
Ex: "Elena este doctor" sau "Zach este informatician". In aceste exemple nu poti inlocui cu a exista, a se afla, a costa, ci cu a deveni, adica: "Zach devine informatician"sau "Elena devine medic".
Sper ca ai inteles, daca nu trimite-mi un mesaj privat si iti explic mai amanuntit.
Papa!