| loverosie a întrebat:

Hei, am o mare problema, cred eu. happy
Mai este o saptamana de scoala, iar eu nu ma pot suporta sa mai merg in locul acela, unde toti isi bat joc de mine. Deci, nu stiu ce sa mai fac. Eu sunt a 10-a, iar de cand am intrat la liceu sunt foarte timida, nu zic nimic la liceu doar si nu stiu de ce. Si toti rad pe treaba asta si nu stiu ce sa mai fac. Plang in fiecare zi si chiar nu mi-ar pasa daca mi s ar intampla ceva rau, deoarece ma urasc. As vrea vara asta sa fac ceva ca in toamna sa nu mai fiu asa, dar nu stiu ce si cu toate astea, mi-ar fi "frica" ca atunci cand voi scapa de aceasta timiditate la scoala toti sa-mi spuna mereu "Oo stii sa vorbesti" sau chestii de genul, de exemplu daca incerc sa raspund la vreo materie, mereu mi se zice asa. Si mai toti "isi bat joc" doar pentru ca nu pot sa le raspund cu aceeasi moneda. Uneori am avut chiar ganduri de sinucidere din cauza ca nu pot scapa de timiditate si de colegi. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Inainte sa pun aceasta intrebare am plans foarte mult si m-am gandit ca nu ar trebui sa ma consum dintr-o prostie si sa incerc sa repar asta. happy.

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Colegii pot fi foarte rai cat timp esti diferita de ei sau te simt slaba iar tu cu timiditatea ai devenit o tinta pentru ei. Ce poti face? In primul rand nu ii lasa sa vada ca te afecteaza rautatile lor. Exista o metoda foarte buna prin care poti face asta: cand un colog iti spune ceva rau nu te supara, nu plange, din contra, ar trebui sa razi, sa il aprobi si sa completezi cu ceva in plus. Stiu ca suna ciudat dar functioneaza. In al doilea rand nu ar trebui sa iti pese de colegi, de parerea lor despre tine, lasa-i sa credea ce vor, nu mergi la scoala cu scopul de a-ti face prieteni.

| WaterDrop a răspuns:

Ohh hey tu, fata trista.Ce mai faci? Imi pari o persoana foarte vorbareata contrar celor spuse de tine.Ar trebui sa mergi intr-o tabara vara aceasta, cauta una placuta unde poti cunoaste persoane noi cu care sa vorbesti orice iti trece prin minte, la gandul ca oricum nu le vei mai vedea dupa deci nu te pot judeca. Facand asta vei vedea si tu ca temerile tale sunt nefondate si vei capata mai mult curaj happy. La scoala le poti spune ca decat sa vorbesti mult si prost cum o fac ei, mai bine sa vorbesti doar cand ai ceva cu adevarat interesant de spus si cu siguranta sunt invidiosi pe faptul ca stii mai multe decat ei.

Si si uitee, de cate ori iti vine de acum inainte sa plangi, ridica colturile gurii ca si cum ai zambi, chiar daca nu ai nici o tragere de inima.Vei vedea ca in cateva minute iti vei reveni happy

| FaraNume1245 a răspuns:

Esti mult prea timida. Crezi ca te mananca cineva daca vorbesti mai mult?