| anonim_4396 a întrebat:

Hi TPU! Mereu am fost mai timida de felul meu (sunt cls a 7 a),dar m-am maturizat de mult,gandesc ca un om responsabil pot spune, si in ciuda faptului asta mereu ma simt exclusa, simt ca toti ma urasc, au ceva impotriva mea...de multe ori am avut ganduri "negre", adica ma gandeam la sinucidere, droguri ca sa uit de tot si tot felul de chestii.Si acum ma mai gandesc la aceste gandurii si parca imi vin in cap fara sa vreau.Atunci cand ma jigneste cineva sau imi vorbeste urat ma simt aiurea, sunt sensibila si ma dor "cuvintele alea", uneori imi vine sa plang la scoala de exemplu...dar ma abtin pentru ca vreau sa par puternica.Niciodata nu am aratat partile negative! Mereu am fost vesela, si zambeam, radeam uneori fals.Doar ca in fata zambetului meu se ascundea alceva.Am prietene dar dintre ele doar 2 sunt "adevarate", sa spun asa. Celelalte stiu cum sunt cu adevarat dar nu le-am indepartat de mine.Am cunoscut foarte multe persoane care mi-au zis : "Ma sinucid!" iar eu i-am incurajeat si le-am zis ca nu este bine,ca sunt egoisti daca fac lucrul asta, ca nu se gandesc la persoanele din jurul lor cum or sa sufere si asa mai departe.Dar eu niciodata nu am crezut in ce le-am zis acelor "persoane".Pur si simplu ma simt ca un gunoi, si uneori nu as vrea sa-mi mai placa de nimeni.Cred ca cel mai bine e "singura"! Poate nu este bine sa te atasezi de cineva pentru ca suferi.Mi s-a intamplat, am fost tratata de multe ori cu indiferenta.De mult timp nu ma mai consider un copil desi voi credeti ca sunt.Acuma,anul asta pot spune ca nu mai sunt chiar asa timida, m-am schimbat mult si am facut unele lucruri(nu tocmai nune) de care nu ma credeam in stare.Prietena mea cea mai buna mi-a zis si ea ca m-am schimbat.Mama nu mai are incredere in mine si la randul ei m-a intrebat "Ce se intampla cu tine?", si au dreptate, eu nu eram asa.Adica nu mai invat cum invatam, nu imi dau asa mult silinta ca in clasele anterioare.Sa precizez ceva, parintii mei sunt plecati in strainatate de cand aveam 5 ani happy si la inceput a fost foarte greu, eram tot timpul nervoasa, plangeam mereu dar acum nu-mi mai pasa! Cu ei sau fara tot aia este.Nu imi mai este dor de mama sau tata.Daca or sa vina acasa,sa vina si daca nu, nu. Vorbesc cu ei la telefon mereu si cateodata ma plictisesc de "teoria" lor. Spun mereu, chiar si de fata cu mama: "Vreau sa mor" si stiu foarte bine ca sunt prosti! La scoala de fapt toti stiu sa judece dar nimeni nu stie cum ma simt eu.Astea sunt doar nimicuri, dar nu stiu cum sa fac sa nu ma mai gandesc la sinucidere, mereu imi fac viata dificila.Am tot felul de intrebari in cap, cum ar fi : "Cine sunt eu?","De ce exist?" etc.Ce ar trebui sa fac? Cum sa-mi scot ideiile astea din cap? Cine ma ajuta? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

In primul rand, ia o gura de aer si repeta dupa mine,, I'll get better!". Toti avem momente bune si momente rele, poate tu treci printr-o pasa cand ti se pare ca toata lumea e impotriva ta si nimic nu are rost.Sincer cred ca toti am trecut prin pasa asta,important e sa ramai puternica si cel mai important, optimista.
In al doilea rand, ce le-ai spus acelor persoane cu tendinte sinucigase este foarte adevarat, si ar trebui sa crezi ce le spui oamenilor, nu doar sa...le spui.Trebuie sa crezi in cuvintele tale, pentru ca ele au o foarte mare influenta asupra noastra.Cuvintele sunt totul, ce le spui oamenilor inseamna foarte mult, indiferent ca e de bine sau rau.Bine,din pacate majoritatea lucrurilor pe care le spun oamenii din ziua de azi sunt rele, dar eu cred ca pe undeva prin lume exista si persoane care mai vor sa faca bine.Gandeste-te ca perioada asta prin care esti o sa treaca, nimic nu e infinit.
,, Everybody wants happiness, nobody wants pain, but you can't have a rainbow without a little rain".
In legatura cu faza cu atasatul, intr-o anumita masura toata lumea se teme de chestia asta, ca te atasezi de o persoana si dupa dispare din viata ta.Trebuie sa ai curaj, nu toti pe care-i vei intalni te vor trada. Exista si un putin caruia ii pasa, si da, exista, iti spun din proprie experienta.Important e sa crezi ca lucrurile vor fi bine.Fa ceva sa fie bine, nu doar spera.Pasa asta proasta o sa treaca, ai sa vezi.Incearca sa faci alte lucruri, adica nu sta intr-un loc si medita la intrebari,, Cine sunt eu? De ce exist?". Existi pentru un motiv, doar ca nu l-ai gasit inca.Nu e bine sa te gandesti prea mult ca dai in depresii. Sfatul meu e sa te ocupi de altceva si sa fi mai pozitiva.Si nu ezita sa-ti faci prieteni, ai sa vezi ca nu toti sunt la fel.Stiu ca ai scris ca ai 2 prietene, dar incearca sa socializezi, pentru ca ti-am spus, nu toti sunt la fel, exista si exceptii.

O zi buna si ai grija de tine!

10 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Bella,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AdrianVoicu a răspuns:

Hmmm,ai vb vriodata cu mama sau tata despre gandurile negre care le ai, toti avem momente naspa in viata iar ideiile alea le poti scoate daca te apuci de ceva ex. sport, muzica, dans ceva care sati ocupe timpul si eu mai am probleme si cand sunt nervos im eau rolele si ma duc in parc asta ma linsteste si ma face sa gandesc limpede incearca si tu

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin1I a răspuns:

*dar m-am maturizat de mult, gandesc ca un om responsabil*. uite problema ta.Esti la o varsta la care trebuie sa te distrezi cum se distreaza un copil ci nu sa iti faci deja planuri de viitor.

| RUKRA a răspuns (pentru Cosmin1I):

O doamne ce oameni sunt in ziua de astazi... unde e scris la ce virsta trebuie sa ne maturizam? la ce virste sa ne jucam cu papusela? eu daca o sa vreau la 20 sa ma distrez ca un copilo o s-o fac pentru ca mie nu-mi pasa ca asa fac toti si eu tot trebuie sa fac ca ei prostii daca fata care a dat intrebarea se considera deja matura inseamna ca asta e parerea ei tu nici nu ai vb cu ea sa tii cum ginteste dar fci deja concluzii

| Cosmin1I a răspuns:

Oh God...Sigur nu ai vrea sa imi dau cu parerea despre tine acumstraight face

| RUKRA a răspuns (pentru Cosmin1I):

Chiar sunt curioasa

| Cosmin1I a răspuns (pentru RUKRA):

Deci in primul rand nu am zis ca exista o varsta sa ne maturizam doar ca mi se pare aiurea ca la 13 ani sa gandesti deja ca o persoana de 20-25 de ani in loc sa iti vezi de copilarie.
2:Nu are rost sa iti spun impresia pe care mi-ai lasat-o atat timp cat nu te intereseaza ceea ce cred.

| Derya99 a răspuns:

Sincer in tot ce ai spus mai sus ma incadrez si eu in afara de faza cu parintii ca ai mei sunt in tara. Lasa Iza ca vorbim amandoua si sa vezi ce bine o sa fie. Si eu sunt sensibila dar acum numai sunt chiar asa. Cand eram mica eram timida si acum numai sunt si chiar daca te jigneste cineva arata ca nu iti pasa chiar daca pe tine te deranjeaza. Mai ti minte faza dintr-o joi cand am inceput sa plang la scoala? Am fost jignita si nu m-am mai putut abtine dar asta e. Nu vreau sa spun totul aici poate vede cineva ce am scris si nu vreau sa afle cum sunt eu de fapt o sa isi baa joc de mine doar pentru ca sunt mai,, jos,, decat ei. Asa ca vorbim pe mess sau facebook am cate ceva sa-ti spun... Sper sa treci peste asta... :*

| RUKRA a răspuns:

Vreau sa-ti spun doar un lucru nu vei scapa de asta nici ca cum doar daci singura nu vei vrea.Nu vreau sa te mint ca cineva din parinti te poate ajuta eu sunt in clasa 8 si de 3 ani ma chinui asa ca tine si nimeni nu ma ajuta eu sunt din moldova dar locuesc de 3 in moskowa mor de plictiseala traesc cu tata si am impresiea ca toti sau intors cu spatele la mini eu ca sa uit de toate problemele ma apucat de salbit si sa am grija de mini si asta ma sustrage am o scapare cind vin la moldova se incepe viata normala. Te safatuesc sa iti gasesti ocupatzie asta te va ajuta))