| Viviluka a întrebat:

m-am certat cu prietena mea cea mai buna, fiindca m-a lasat si m-a mintit pentru un baiat care o injura si isi bate joc de ea, acel baiat este fostul meu prieten la care inca mai tineam.
Acum cateva luni el imi spune ca i-ar placea de ea dar dupa vreo 3 0 de minute i-a trecut spunand ca ii e dor de mine, i-am spus si ei asta si a ramas uimita spunand ca ei nu ii place de el. I-am spus si lui asta si a zis ca nu e adevarat ca e moarta dupa el si mi-a trimis o convorbire. De atunci de cate ori o vedeam pe hol vorbind cu alte prietene de ale ei schimba subiectul, bineinteles vorbea de el.
Nu i-am mai spus nimic de atunci, prietenia noastra s-a dus usor usor pe apa sambetei, eu mi-am pierdut increderea in ea dar ca sa nu o pierd si pe ea am tacut din gura.
Acum 2 saptamani, baiatul asta vine la mine si mi-a spus tot ca isi bate joc de ea si nu numai de ea, si a inceput sa o injure sa o faca in toate felurile sa rada de ea, iar eu am tacut. Apoi mi-a spus ca ma iubeste si daca vreau sa ma impac cu el, am luat-o drept gluma si nu l-am bagat in seama. Mi-am dat seama ca s-a schimbat enorm si ca numai e baiatul pe care il iubeam, si astazi, in aceste 2 saptamani dintre care aceasta am stat acasa departe de toata agitatia lumii mi-am dat seama ca nu mai are rost.
La fel, ei nu i-am spus nimic dupa acea duminica, iar luni doar mi-am luat geanta si m-am mutat din banca cu ea fara sa spun ceva, dar nici ea nu a intrebat nimic, probabil ca si-a dat seama ca am aflat ceva.
In aceste 2 saptamani mi-a fost foarte greu, si nu mi-a fost atat de dor de el cat imi era dor de ea care totusi o vedeam si doar ne uitam cu regret una la alta trecand ca simple colege una pe langa alta. Lumea din jurul meu mi-a spus " Noi stiam, speram doar sa iti dai si tu seama ". Am incercat sa ma imprietenesc cu noua mea colega de banca dar niciuna nu se compara cu ea.
Saptaman aceasta am stat acasa. In aceasa saptamana am recitit Jurnalele mele vechi si am realizat cat de mult rau mi-a facut acest baiat, asa ca am pus stop, am auzit de curand " Au trecut 2 ani gata cat vreti sa va mai jucati asa?"
Ei bine, acum 2 zile m-am trezit cu mesaje de la prietena mea spunand " Hey ce faci, ai patit ceva, de ce nu vi la scoala " i-am raspuns scurt ca sunt racita.
Astazi la fel, m-am trezit, m-a anuntat ca am luat 6 la o lucrare si mi-a mai spus de scoala cate ceva apoi am spus eu " Lasa ca vin eu si fac ordine acolo " si ea mi-a zis " Nebuna mea ". Nimeni nu mi-a mai zis asa de cand numai vorbesc cu ea.M-am chinuit sa o fac pe noua mea colega de banca prietena dar nu am reusit niciuna nu e ca ea. Apoi am primit iar mesaj si mi-a spus ca ii e dor de mine ca si inainte ii era dar atunci macar ma vedea si chiar mi-au venit lacrimile in ochi si i-am spus ca si mie mi-e dor de ea si ca vreau sa vorbim despre tot.
Deci, vreau sa vorbesc cu ea sa ii spun tot ce nu i-am spus sa ii spun totul despre el si sa ii spun ca daca ea vrea sa continuie cu el nu are de cat, dar eu nu voi mai permite sa se bage in prietenia noastra. Uitati, in aceasta sapamana el nu a dat un mesaj sau un bip sau sa ma intrebe ce am, dar ea a dat.
Eu sunt dispusa sa uit tot doar daca ea imi promite ca nu se mai ascunde de mine indiferent de ceea ce e.
Intrebarea e : Oare sa fie ok ce vreau? Sa fie bine ca o iert? Daca o sa imi faca iar asa? Ce o sa zica lumea acum? Chiar ar trebui sa imi pese de lume?

Răspuns Câştigător
| inconscient a răspuns:

Eu zic sa-ti vezi de prietenia ta, pentru ca baieti se gasesc la orice colt de strada, dar o fata care sa te...completeze ca o cea mai buna prietena nu gasesti asa usor.
Iti spun din proprie experienta, iart-o si sa nu-ti pese ce spune lumea, ea e prietena ta si gata!
Eu am avut o problema asemanatoare, iar fata nici nu era cea mai buna prietena si am iertat-o si acum ne intelegem mai bine. Eu am lasat-o sa fie cu acel baiat, insa s-au despartit repede, din cauza lui. Eu zic sa o ierti pe prietena ta, pentru ca din romanul de mai sus am inteles ca ii pasa putin de tine...Fa ce vrei, dar sa nu regreti duoa aceea!
Fa ce-ti spune inima! Asa e cel mai sigur!winking

5 răspunsuri:
| DeKoniec a răspuns:

Ajutati prietena, lasa baiatul mai ales daca este asa de"nehotarat". Si eu mi-am lasat prietenii adesea pentru o fata si mai tarziu ma trezeam cum raman singur. Fara nimic. Ajutati prietenia. Succes!

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te impaci cu ea. Pretenia e cea mai mare comoara. Eu as face orice ca sa ma impac cu prietena mea, dar ea nu vrea. Sa nu iti pese ce zice lumea.

| PandaBear7 a răspuns:

Nu iti este prietena daca te-a lasat pentru un baiat. prietenia e pretioasa, iar aceasta prietenie se gaseste rar intr-o relatie. stiind ca e fostul tau si in plus ca inca il mai placi, chiar daca o atragea trebuia sa spuna nu de dragul prietenie voastre. cum am mai spus nu iti e prietena, probabil ca tu nu ai fi facut asa.

| Viviluka explică (pentru PandaBear7):

Da stiu ca a gresit dar fara ea parca nu sunt eu, acasa ca acasa ca mai am o prietena buna dar ne vedem cam la 2 zile asa cu ea ma vedeam in fiecare zi la scoala ma simt ca si cum chiar sunt intr-o inchisoare unde nu cunosti pe nimeni si doar te prefaci ca zambesti atat.

| PandaBear7 a răspuns (pentru Viviluka):

Stiu cum e, am trecut si eu prin asta si oricat ar fi gresit preferi sa treci cu vederea pentru ca te simti bine cu ea si ca v-ati obisnuit impreuna.
de curand imi placea mult un baiat, el stia, devenisem nebuna dupa el. ea zicea ca nu e cine stie ce. dupa a inceput sa ii placa in secret. aflasem ca lui ii place de ea si incepusem sa le zic gen ca mi-a trecut, ca nu mai simt nimic pentru el dar tot imi placea. ulterior si ea a recunoscut ca il place si s-au combinat. imi pica prost pentru ca mereu vorbea despre el, colegii acum asociau numele lui cu ea... parca eu devenisem de domeniul trecutului. eram foarte geloasa si o perioada nu am mai prea vorbit cu ea. o luna si ceva abia am fost colege. acum am trecut peste, am uitat tot, e iar bine. am iertat-o, dar daca mai face iar asa nu va fi ok.
altfel vezi lucrurile cand ti se intampla, e mai complicat nu e asa usor. cand ti-am comentat mai sus uitasem
spun sa-i mai dai o sansa, dar totusi sa ai grija.