| fataaianebuna a întrebat:

Hei..am o problema foarte mare. Zilele trecute mama tot vorbea cu matusa mea si cu alte prietene de ale ei cum ca ar vrea sa ne mutam in Germania (unde locuiesc si matusa si prietenele respective).Eu am plans si i-am spus ca eu nu plec nicaieri.Eu iubesc Romania, aici m-am nascut, aici si mor.
Problema sta in felul urmator: ea propunea astea pentru vara viitoare (ca sa termin aici 8clase). Azi s-a despartit de tatal meu vitreg si fara el nu se mai ajunge cu banii deloc, adica are un salariu de 1300lei.
Astfel incat, cu siguranta ne vom muta in Germania vara viitoare... eu nu imi doresc asta deloc, nici sa nu aud, aici imi sunt toti prietenii, aici ma simt cel mai bine, nu ma mai satur de orasul meu, de nimic legat de Romania..visul meu era sa intru la al 3 lea cel mai bun liceu din oras (pe care il ador efectiv, profesorii sunt ok, la fel si cladirea si tot) ...acum totul practic s-a dus pe apa zambetei si tb doar sa ma mai bucur de acest an pe care o sa mai il petrec acasa.
Deja plang, nu pot sa accept sa merg sa ma mut intr-o tara straina, sa vorbesc o altfel de limba ca si cum vb romana.Pur si simplu nu pot sa las tot si sa plec si eu...

Cum sa o conving pe mami sa plece doar ea si pe mine sa ma lase la tati(parintii mei sunt divortati)? Cum sa o conving ca eu nu o sa ma descurc acolo?

Răspuns Apreciat de Editori
| devilshelp a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, doar ca parintii mei nu sunt divortati si eu deja m-am mutat in alta tara acum 1 an. E naspa. Sigur o sa vina unii care nu au trecut prin asa ceva sa iti zica sa pleci, ca acolo ai un viitor, ca iti e mai bine, etc. Poate ca asa e, dar sa pierzi anii care conteaza cel mai mult, anii copilariei/adolescentei e naspa. Eu simt cum nu mai pot sta aici, dar nu am ce sa fac. Vorbeste cu tatal tau si intreaba-l daca vrea sa te tina la el. Apoi vorbeste cu mama ta si explica-i ca nu vrei sa pierzi totul, sa o iei de la capat, ca intelegi ca e greu, dar acolo iti va fi si mai greu. Poate ca da, o sa fii mai bogata acolo, dar degeaba daca nu esti fericita. Daca vrei sa vorbim si in privat da-mi mesaj, bafta! happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ai ajuns acolo sid eja plangi ca nu te descurci?
Nu crezi ca actionezi ca-n POVESTEA PROSTULUI, care plange si se caineste, inainte ca sa se fii intamplat ceva?
Daca mama ta nu va pleca deloc la anul, de ce ai plange de pe acum?
Apoi, ambitia ta ar trebui sa fie pentru scoala, sa pui mana sa intrii la cel mai bun liceu din oras, nu la al 3-lea unde intra copii mediocrii.
Hai, ajunge cu boceala ca nu face sens sa ulrii inainte sa stii ce se va intampla la anul. Pana atunci, maica-ta isi poate gasi un amant, sau un alt sot si puteti ramane in tara, fara probleme.

| CodrutElian1990 a răspuns:

@AnnaBlandiana, esti de o ignoranta crasa, exact ca in povestea pe care ai pomenit-o. Tie nu ti-e jena ca in majoritatea postarilor sa fii impotriva curentului.
Singura solutie este tatal tau natural.