| AndreeaBacanu1999 a întrebat:

Hei, am o problema, sunt foarte timida, si deseori imi este greu sa socializez cu ceilalti. Am intrat la liceu si trebuie sa imi fac noi prieteni, dar nu stiu cum. Dati-mi cateva sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Castorul a răspuns:

La inceput de liceu e cel mai usor sa te imprietenesti cu lumea.
Nu uita ca nu numai tu esti in situatia asta. Cam toti cei pe care o sa ii intalnesti nu o sa cunoasca nici ei pe nimeni si si-ar dorii sa se imprieteneasca dar o sa aiba o usoara retinere, practic o sa fie exact ca tine. Asa ca daca zambesti si esti amabila imediat o sa te imprietenesti cu toti.
Asta merge cel mai bine in primele zile, dupa aceea pas cu pas te vei imprietenii si cu altii.
Multa bafta si vacanta placuta in continuare! happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai nevoie, mai devreme sau mai tarziu or sa te faca sa suferi asa ca mai bine ii eviti de prima data.

| j1NNNx a răspuns:

Te gandesti ca sunt rude cu tine si ca vorbesti cu "fratele" sau "sora" ta! Eu asa am facut big grin

| Ramona7 a răspuns:

Heii, char te inteleg, acum putin timp si eu eram la fel, imi era super rusine sa ma imprietenesc cu noi oameni, dar sfatul meu este sa incerci sa fii cat mai draguta si deschisa iar apoi totul va veni de la sine si te vei face placuta cu noii prieteni happy am incercat si chiar merge, apoi dupa ce faci cunostinta cu mai multi chiar te vei obisnui si va fi ceva total normal, a si inca ceva care mi se pare foarte important si eu una apreciez foarte mult, cand faci cunostinta cu cineva spune-ti numele si apoi spune-i ca esti incantata, da o nota de rafinament si eleganta