| Doarof3 a întrebat:

Hei.Am o problemă.
Un băiat a zis că mă place si că dacă va fi nevoie mă va aștepta toată viața.
El in același timp vorbea cu verisoara mea (ei fiind prieteni buni), ii zicea că e frumoasă, si a invitat-o la suc.
Peste vreo săptămână a postat că e intr-o relație cu o fată de 13 ani(el având 16)
Cea mai bună prietenă a mea nu s-a putut abține si i-a trimis mesaj cerându-i socoteală,fiindcă m-a făcut să sufăr.
El i-a zis că acea fată are niște probleme, că a fugit de acasă,că se taie pe mâini si pe picioare(presupun pentru că e îndrăgostită de el) şi că mama fetei l-a rugat să o ajute. (De asta e cu ea)El e un om milos si se gandeste că dacă se va desparți de ea,se va sinucide din cauza lui.
Chestia e că nici nu pot vorbi cu el,fiindcă i-a dat până si parola de la Facebook.
I-a zis prietenei mele că imi va explica atunci când ne vom vedea,dar mă gândesc că acea fată imi poate face rău si mie dacă stau lângă el(ea având probleme mintale)
Eu sunt de părere că această fată se va ataşa mai mult de el,iar când acesta se va despărți de ea, își va face rău.
Menționez că aceasta nu cred că ia pastile anume.
Oare el a zis toate chestiile astea pentru ca eu să nu mă supăr? Sau dacă e adevărat ce să fac? Cum să il ajut, in așa fel încât să le fie bine amândurora?
Oare să mă împrietenesc cu acea fată si să văd ce are pe suflet? (Poate nu are cui să zică problemele ei și se "inchide" in ea)
Nu mai știu ce să fac...sau ce să zic
Niște sfaturi vă rog?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,ai putea discuta cu fata. În schimb, prietenul tău te cam înșeală orice ar spune.

| 1Marinn1111 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu el si sa afli dacă această problemă e adevarata. Imi e greu sa cred ca e adevarata ( Dacă ar fi asa i ar face mai mult rau fetei). Întâlnește te cu el si vorbiti roaga-l sa fie sincer si sa iti spune adevarul. Iar faza cu "o sa te astept toata voata" e o replică atât de folosită încât nu o mai suport. Nimeni nu te va aștepta o viață astea sunt doar vorbe frumoase care te fac să te simți bine atata tot mai ales la vârsta de 16 ani.