| Mortish a întrebat:

Hei,am probleme cu parintii, ma bat, nu stiu ce sa fac. Am 17 ani, dar tot mai rau e si nu stiu ce sa fac. Taică-meu e nebun, a luat un cuțit si cica se sinucide.Si eu si fratemiu suntem marcăti.

Răspuns Câştigător
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Tatal tau cat si mama ta au nevoie de un ajutor specializat,un fel de terapie in grup, zic ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu rude cu care te ai tu mai bine cu vreo matusa unchi bunic sau cu prieteni de familie sa va puneti de comum acord sa organizati ceva sedinte de urgenta.
Fiecare om are probleme si normal trebuie sa si le rezolve de dragul persoanelor apropiate si mai ales pentru sanatatea lor.
Eu iti urez tie si fratelui tau multa sanatate!
Imi pare rau pentru tine, mai mult nu stiu ce as putea sa iti spun, fii puternic pentru tine si fratele tau, nu o sa dureze asta la nesfarsit.

| Mortish explică (pentru Doarunaltutilizator):

Mulțumesc asta incerc sa fac dar nu accepta ajutor el o tine pe a lui si atât, vrea ca eu sa ma schimb pentru ca nu i convine ceva la mine, dar nu pot sa tot renunț la fericirea mea pentru ca el vrea asta si daca nu o fac sa ma bata nu mi se pare normal

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Hei! Din ce cauza crezi ca se comporta tatal tau asa, dar mama ta?

| Mortish explică (pentru Celcestietot):

Cu mine pentru ca au aflat amus un an ca sunt gay, dar de cand eram mic făceau asa cand erau acasa ca am fost crescut de bunica, si de cand il stiu ma bătea dar acum e mai grav de cand a aflat

| Andreeush a răspuns:

Mama ta de ce nu face ceva în privința asta?
Încearcă să ceri ajutorul unei rude.

| Sofer a răspuns:

Cere ajutor la telefonul copilului.

| ywar a răspuns:

Daca e adevarat incearca sa vorbesti cu psihologul scolii si/sau proetctia copilului. Se face ancheta sociala si daca nu fac ceva repede s-ar putea sa-ti iei omorul de la el ca l-ai reclamat. Trist!

| Mortish explică (pentru ywar):

De asta mi-e frica, de-asta nu il reclam deși chiar mi-e frica sa mai stau cu el in casa.Mie frica de orice in clipa asta

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să suni la Telefonul Copilului. sad

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa suni la protectia copilului, ca sa vina si sa ii trimita pe parintii tai la un control de specialitate.
In caz ca nu vrei sa faci asta, suna-ti cv rude apropiate si fa-ti planuri sa te muti la ele in caz de orice s-ar intampla

| Usgs a răspuns:

Suna la telefonul copilului, ai tai au nevoie de un consult de specialitate, S au poti sa mai ai rabdare pana faci 18 ani atunci poti sa faci ce vrei.

| Mortish explică (pentru Usgs):

Mie frica ca daca se mai intampla asa cum a zis bunica mea ca e in stare de orice. Cand o făcut aia m-am
Uitat in ochii lui si am văzut doar ura dispreț si nebunie