| anonim_4396 a întrebat:

As vrea un sfat. Deci taicamiu e cam nebun dupa parerea mea. E dependent de alcool si cand bea parca innebuneste, nu e aceeasi persoana. Mama e in Italia, se zbate pentru o viata mai buna, si cand trimite bani taicamiu jumate bea si jumate ii dam pe datorii ne mai ramane in jur de 100 lei de mancare pentru o luna plus tigarile care le fumeaza. El spune ca stie tot si ca nu trebuei sa-i spun nimic. Daca vorbeste cu mama la telefon si e beat mama intreaba "da de ce ai baut?" si el spune ca "ficiortu' ti-a spus nu?" dar e logic ca se cunoaste dupa voce. Acum 2 saptamani am fost in oras sa fac cumparaturi. Mi-am luat, mi-am facut o pizza sa mananc pentru ca tata nu e acasa e pe la baruri sau cu prietenii si bea si eu nu am ce manca pentru ca nu stiu sa gatesc si mi-am luat si 10 oua si o sticla de lapte din piata de la vanzatori. Cand a venit acasa m-a luat la tura ca cica de unde am oua de tara si lapte si cine a spalat vasele. Ca a venit sora mea sau fratemiu si mi-a adus si ma certa. Pentru ce? Pentru ca mi-am cumparat alea si pentru ca am spalat vasele ceea ce fac cam rar pentru ca am cazut la o intelegere. Eu spal ciorapii si el vasele, si atunci erau multe de spalat si le-am spalat eu si m-a luat la tura ca cica le-a spalat cumnatamea sau sora mea. Dar nu inteleg de ce m-a certat degeaba. Daca venea sora mea sau fratemiu cu cumnatamea ce legatura avea? Alaltaieri i-a spus mamei sa trimita bani sa platim datoriile si sa mearga la Piatra Neamt sa-si ridice permisul care a fost suspendat cand a facut un accident mic pentru ca era beat si a fugit de la locul faptei. Si mama i-a trimis. A baut 100 lei minim si acum e beat. Nu stiu ce sa mai fac si nici mama mea. E prea rau. Eu cred ca e o boala psihica ce are el. Si nici nu recunoste ca e nebun. Cateodata spune ca e bolnav si ca e nebun. Cateodata nu recunoste. Nu stiu ce are. Aseara am intrat in depresie si m-am taiat cu lama. Ceea ce mi se pare inca o prostie si nu stiu cum de am facut asemenea chestie. Aseara a venit beat si s-a apucat sa faca peste de mancare. La 12 noaptea el facea peste. Spune-ti si voi, cat de inapoiat poate fi. Dati-mi un sfat va rog sau spuneti-mi cum sa rezolv asemenea copilarie a mea de *****.

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Mama ta nu e constienta ca nu trebuie sa trimita bani? La cat spui ca e de beat, cu siguranta nu are un serviciu, asa ca daca maica-ta nu ar trimite bani, el ar fi obligat sa isi caute o slujba, sa aduca bani acasa sa plateasca datoriile si asa mai departe.Stii cate femei sunt in Italia si trimit bani in tara ca sa le stea barbatii crita prin baruri? Majoritatea femeilor casatorite si trecute de 35-40 de ani are cate un trantor betiv pe acasa.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru manuel72):

Dar mai exista si o a doua varianta, sa il/o bata si sa il/o trimita la cersit, munca si alte chestii.

| sokey a răspuns (pentru manuel72):

Aseara la 2 batea cu pumnii in pereti si vorbea singur, si injura vecinii degeaba. Cum sa-l internez cu forta la un spital de psihiatrie sau sa-l conving sa scape de aces viciu cu alcoolul.

| manuel72 a răspuns (pentru sokey):

Nu-l poti convinge,nimeni nu lasa tutunul sau alcoolul de bunavoie,trebuie constrans cumva si doar voi stiti ce-l doare mai tare.Ori mers cu el la un doctor, cu care sa aranjati sa-i puna un diagnostic nasol si sa-i spuna ca de nu lasa alcoolul se duce pe lumea cealalta.Dar maica-ta sa nu-i trimita bani, sa-i puna pe numele tau, a fratilor tai, careva in care sa aiba baza ca-i plateste datoriile.

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Singura cale buna de urmat este cea a decaderii din drepturi. Ca nu vei putea sa-l internezi, sau daca il internezi, medicii nu-l vor putea retine acolo, numai daca ajunge in puscarie poate fi un om retinut cu forta undeva.
Fratii tai trebuie sa intenteze proces tatalui, si cu acordul mamei voastre sa fie unul din ei numit tutore legal pana la majoratul tau. Si mama voastra va fi linistita ca banii pe care ii trimite nu vor ajunge iarasi dati pe bautura.
Dar mai bine vorbesti despre asta cu unul cu pregatire in drept, ca eu sunt inginer. Poate Ioandelasal te ajuta? Asta ar trebui sa fie link-ul la profilul lui:
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta.Ar trebui sa vorbesti cu mama ta despre tatal tau si cu siguranta ea va sti ce sa faca. Sper sa te ajute urmatorul articol:http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008123

| sokey a răspuns (pentru danay72):

Martor al lui Iehova? Serios? Mda...

| danay72 a răspuns (pentru sokey):

Sper ca ti-a fost util articolul, oricum iti doresc mult succes in a rezolva problema.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| doreal a răspuns:

Oh, dragut am gasit un om cu aceeasi problema ca a mea, doar ca tata nu e rau cu mine, ci cu mama si cheltuie banii pe alte prostii. Oricum ai dat funda dar iti spun nu esti singur si sa nu crezi ca viata ta va fi roz mereu. Acum nu trebuie sa iei exemplu de la tatal tau, el e un exemplu prost. Poate cand va fi batran isi va da seama de greseala (totdeauna se intampla asa).

| Zenithf a răspuns (pentru doreal):

Ba este un exemplu foarte bun, de "asa nu". In Sparta veche chiar erau oameni platiti pentru asta, sa arate prin propriu exemplu ca aceasta cale nu este buna.

| doreal a răspuns (pentru Zenithf):

Fain happy

| Anonima240 a răspuns:

Pleaca la mama ta si mai bine stai in singur in casa ei pana cand vine de la munca te-ai descurca mai bine sau la fratele tau sau sora ta. Spunele ce patesti si ca nu mai poti suporta. Daca le va pasa de tine te vor ajuta intr-un fel.