| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare ce pot face cu ai mei toata ziua se cearta din nimicuri mai alea mama cu tata.pana cum 3 zile tata a fost certat cu bunica si aseara sa certat si cu fratele meu.azi cu mama.si numai din nimicuri.eram la masa si tata zice la mama"in fiecare seara la noi e la fel cearta si iar cearta" si ca "ar trebui sa stai la servici ca cand vii acasa aduci numai certuri". si am auzit si eu astea cand veneam din camera mea. vreau si eu cateva sfaturi ce as putea sa fac sa nu se mai certe ca daca se mai cearta mult ajung la divort... un raspuns daca se poate.si nu dati raspunsuri cu vorbeste cu ei ca tata imi zice "nu e treaba ta esti prea mic (an 14 ani) si nu te intereseaza pe tine". mama pe de alta parte nu prea comenteaza in fata lui tata nu ca o bate dar o mai injra dar rareori dar nu stiu sincer ce sa le mai fac. mie ca daca apelez la un consilier in casatorii dupa ce va pleca dansul/dansa va iesii cu scandal ca de ce l-ai chemat ac nu stiu ce. putin ajutor? mersi mult. funda pentru cel mai bun raspuns :X

Răspuns Câştigător
| MoreFun a răspuns:

Încearcă ca le zici. Iar când tatăl tău iți zice ca nu e treaba ta, zi-i si tu ca ba da este, deoarece faci parte din familie. Si zi-le ca înțelegi ca au probleme, sunt stresați, dar sa încerce sa se inteleaga, chiar daca e greu, pentru. ca si ție ți-e greu sa-i vezi pe ei cum se cearta. Si când se cearta încearcă sa-i împaci cum poți. Sau zi-le sa încerce măcar de dragul tău si al fratelui tău sa-si rezolve problemele fără cearta.