| Carina12345 a întrebat:

Hei! Am visat aseară că m-am împăcat cu fostul. Eram la balul bobocilor și rămăsesem singuri amândoi, nu erau prieteni prin preajmă. Se uita la mine foarte insistent și eu parcă îi răspundeam cu aceleași priviri. A venit către mine și eu către el și m-a întrebat dacă mai țin la el, eu am spus că da și m-a luat în brațe. Credeți-mă că totul mi s-a părut atât de real încât simțeam că îmbrățisarea aia a durat mult timp. Îmi amintesc că l-am întrebat "Și? Acum ne-am împăcat?" Și el mi-a răspuns că da. Parcă aveam nevoie de o confirmare.
Îmi este dor de el, dar de ceva vreme am încercat să nu mă mai gândesc la el și nu a fost ceva care să-mi amintească încât să îl visez, de aceea spun că e ciudat. În seara asta e balul și am super mari emoții. O să-l văd, dar sper să nu fiu dezamăgită și el nici măcar să nu se uite la mine.
De atâta timp el e tot în sufletul meu și asta mă omoară. Mă omoară gândul că poate și eu sunt în mintea lui, dar tot nu suntem împreună. Să nu uit, în vis apărea și un băiat care mă place, dar pentru care eu nu am sentimente și i-am spus că nu am trecut peste fosta mea relație și că nu îl plac. În vis se uita așa dezamăgit la mine, dar mie nu-mi păsa și continuam să-l țin pe fostul meu în brațe. O, Doamne... am niște emoții...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Emotii? Pentru ce? Pentru un vis care nu inseamna nimic si nu se va realiza?
Nu-ti mai fa probleme ca nu mai esti in gandul lui, baietii se detaseaza mai repede de o relatie care nu merge.
Apoi, nu trebuei sa te gandesti tu, ce simte el... este total aiurea sa iti complici existenta inutul.
La adolescenti, totul este o mare drama azi, dar maine, daca apare altul (sau alta) la orizont, se uita insantaneu existenta "fostului" sau "fostei" si se taieste momentul.
Asa ca, nu te mai gandii ce simt unii si altii, ca esti departe de adevar si de oricum sunt inutile.
Focuseaza-te pe prezent, pe trairile tale, pe planuril de viitor si pe ceva pozitiv.

| Carina12345 explică (pentru Violleta2022):

Știu că ai dreptate, dar eu chiar țin la el și a fost și primul meu prieten. Acum nici nu mă pot gândi la un altul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Carina12345):

Si daca ai fost primul tau prieten ce?
Vezi ca 99.9 % din populatia globului, nu se casatoreste cu primul prieten! Deci, nu te lega de chestii fara sens!
Ai tinut la el, ti-a fost prieten...dar acum viata merge inainte si nu-i cazul nici sa faci o obsesie din asta si nici sa traiesti la trecut, ca nu poti schimba nimic.
Un psiholog bun ti-ar spune din start sa lasi trecutul si sa te focusezi pe prezent, facandu-ti planuri de viitor.
Viata merge inainte, lasa amintirile in sertarasul din camera si iesi afara, bucura-te de viata, fa-ti prieteni noi si traiest-ti viata, asa cum face orice om normal si sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele nu au nicio legatura cu realitatea. Nimic din vis nu o sa se intample. Visele nu semnifica nimic. Ai visat asta deoarece ti-e dor de el, atata tot.