| biancaanamariaaaa a întrebat:

Hei! Anul acesta trec pe clasa a VIII-a,și nu știu ce profil să aleg dintre filologie,bio-chimie și științe sociale, eu aș vrea să mă axez mai mult pe filologie deoarece am rezultate bunicele la română adică peste 8, engleză și franceză la fel, la chimie și fizică am avut note tot anul peste 9. Mă interesează și celelalte profile.Ați putea spune ce ore se fac la fiecare dintre acestea trei, cu ce medii se intră și în ce profil nu se dă bacul din matematică?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La mate nu dai bacul la filo si stiinte sociale, la restul da.

| alina2k18 a răspuns:

Nu dai bac la mate daca esti la profil uman specilizarea filologie sau stiinte socialewinking

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Eu sunt la bio-chimie, în anul 3 de liceu și, după părerea mea, nu puteam să fac o alegere mai bună. Nu am excelat niciodată la chimie, dar în clasa a 9-a, se ia chimia de la zero și poți avea șansa de a o înțelege cu adevărat, dacă n-ai înțeles-o prea bine în gimnaziu. În clasele a 9-a și a 10-a, programa este aproape aceeași ca la mate-info, doar că la bio-chimie înveți matematica M2 (care e ceva mai ușoară), spre deosebire de mate-info, care are M1 (si este mai grea) și tot așa se dă și la bac. Nu este foarte grea matematica de la bio-chimie și dacă ești atentă în clasa, poți înțelege foarte bine materia. Până în clasa a 12-a, faci mate, română, biologie, chimie, fizică, engleză, franceză, TIC (intr-a 9-a și a 10-a faci și informatică, dar după scapi big grin), istorie, geografie, etc. Pe scurt, le faci pe toate (excepție făcând muzica și desenul). Din punctul ăsta de vedere este foarte ok, fiindcă după ce termini bio-chimia, dacă nu vrei să dai la medicina, ai posibilitatea de a da și la altceva, nu ca la mate-info, de unde nu poți să dai decât la politehnică sau ceva de IT. Sunt elevi care au făcut bio-chimia și apoi au mers la Academia de poliție, la Facultatea de Litere sau chiar la politehnică și cu ceva pregătire s-au descurcat, fiindcă nu au avut timp să uite limbile străine sau matematica în liceu. Cei de la socio și filo nu pot să meargă decât la ceva legat de litere sau limbi străine, fiindcă din clasa a 11-a nu mai fac deloc matematică, iar într-a 10-a fac destul de puțin, fiindcă știu toți că nu vor avea nevoie de ea pe viitor. E adevărat că la profil uman nu se prea face și nici nu dai bacul la mate, dar în schimb trebuie să știi istorie si geografie la greu, latină, engleză, franceză, română și desen (faci și muzică, dacă știu eu bine).
În orice caz, eu recomand bio-chimia, dacă ești ca mine să fugi de matematică, iar geografia și istoria să nu le suporți laughing

| Vizit a răspuns:

Singurele profiluri la care nu se da bacul la mate sunt filologie si stiinte sociale. Ca sa iti explic cum sta cu fiecare si pe ce se axeaza. La filologie (vei face foarte multa romana, franceza si/sau engleza, latina, geografie si istorie. Dar cea de baza este romana totusi si se da bacul la romana, latina (din cate stiam) istorie sau geografie.
In schimb la stiinte sociale (se axeaza mai mult pe materii ca istoria si geografia si mai putin pe romana.
in schimb daca ai avut nota mare la chimie si fizica poti sa mergi pe stiinte ale naturii care se bazeaza pe chimie, fizica si mate (bac la mate)
...eu ti-as sugera sa mergi pe filologie iar apoi sa faci o cerere catre intenisv engleza/franceza/germana. Depinde de liceu.
Iar mediile tot la fel, depind de liceu. de obicei sunt la toate astea 3 peste 6-7