| Iubareatzãã a întrebat:

Hei! Ce moduri cunoasteti de a invata Mai bine? Stiu ca suna ciudat, dar eu de fel imi ia 1 Ora sa invat o pagina de biologie fara sa na distraga altceva! Help mee pleasee! sad

9 răspunsuri:
| Dildau a răspuns:

Eu una scriu pe o foaie separata lectia sintetizata si o repet, apoi citesc din nou toata. Cred ca daca scrii din nou, inveti in parti ( gen, prima parte a lectiei, apoi a 2-a.s.a.m.d.) si apoi le unesti pe toate..reusesti. Eu asa obisnuiam sa invat la biologie si la alte materii la care se toceste.

| Iubareatzãã explică (pentru Dildau):

Si la romana la fel?laughing

| Dildau a răspuns (pentru Iubareatzãã):

La romana nu prea invat decat pentru teze..retin usor din clasa thinking

| Iubareatzãã explică (pentru Dildau):

Da stiu...sad dar profa mea de romana e noua in scoala si la
Noi si e o prosta! Nimeni nu intelege nimic! Si la teza Ne'a
Dat cel Mai greu din 6 clase de a6a...X_x

| OoOlivia a răspuns:

Tu trebuie sa-ti gasesti modul de a invata eficient. De multe ori anumite persoane au nevoie de o motivatie puternica, fie ca vine din dorinta lor de a reusi, (in cazul tau de a invata cu scopul de lua nota mare la examen) fie ca vine din exterior din partea unei presiunii a parintilor spre exemplu.Important este ca tu sa-ti stabilesti motivatia. Intreaba-te de ce inveti, pentru cine? Sunt multe moduri de a invata. Modul meu de a invata eficient nu coincide cu al tau, sau poate da.Asta depinde de persoana, de propriile interese, motivatie. Daca te distrage ceva inseamna ca nu esti 100% conectata cu ceea ce faci.Stii ca trebuie sa inveti dar nu ai chef.Incearca sa inveti 30 minute si apoi sa faci ceva ce-ti face placere.Nu ma refera la un film sau alte minunatii ce se pot intinde pe 3-4 ore.Ideea este sa-ti oferi o mica recompensa si sa cauti permanent o motivatie. Pune pe hartie punctele esentiale pe care trebuie sa le atingi, in functie de prioritati.

| Twilightthevampires a răspuns:

Ca sa iti intre in cap trebuie sa iti formezi si o imaginatie in timp ce citesti, trebuie sa iti si placa acea materie, sa fi odihnit sa ai mintea limpede si cand te apuci de treaba sa te apuci ca vrei tu nu ca trebuiewinking
Unii spun ca e bine sa mananci si ciocolata in timp ce inveti "contine lecitina"
mai mult de atat nu stiu ce sa iti zic, eu nu am invatat in viata mea happy si nu exagerez deloc, eu ma descurcam in scoala, in primul semestru din clasa a 10-a am avut cred ca vreo 20 de prezente la orehappy in al doilea semestru cred ca am avut vreo 50 de prezente, dar imi aduc aminte ca in anul ala m-au si lasat repetent bulangii de profi, si pe urma am trecut pana in a 12-a normal
In a 12, a la sfarsitul clasei trebuia sa dau doua corigente si bacul pe urma dar am plecat din tara ca am avut niste belele si nu imi mai era locul in tara happy
Nici o data nu am luat premiu dar nu am fost nici cel mai prost din clasa happy
Toti profii cand mai vorbesc cu ei zic ca eu am fost o legenda in scoala mea laughing)Cazuri ca mine nu au mai intalnit tongue

| Iubareatzãã explică (pentru Twilightthevampires):

Mersi de raspuns!laughing dar totusi...cu toate astea ai ajuns intr'a 12 a! Bacul l'ai luat?

| Twilightthevampires a răspuns (pentru Iubareatzãã):

Da' nu am zis ca am lasat balta bacu in ultimul metru laughing)
da'l dracu laughing sasa nu ajuta la nimica happy de stateam sa il fac pierdeam mult tongue
Nu am regrete ca nu amm gatat scoala ca nu mi-o cere nicaieri happy si in tara poti sa ai facultatile lu peste ca tot maturator pe strada estihappy
imi pare rau ca nu am invatat engleza in scoala, doar atata trebuia sa fac happy acum stiu, dar am invatat din mers tongue foarte greu a fosttongue poate am sa ma duc peste vreo doi trei ani la seral ca mi cam dor sa fiu elevtongue dar nu pentru ca imi va trebui scoalalaughing doar de dorul ei tongue si de amintirile placute laughing adica numa amintiri placute am avut, de abia astept sa le vad fata profilor care mi-au fost profi in liceubig grin

| nedelcuu a răspuns:

Eu le citesc de mai multe ori si retin mai usor