| anonima2405 a întrebat:

Hei. Ce parere aveti despre cumparaturile de pe net din alte tari? De exemplu din China. Credeti ca daca comand ceva si acolo imi arata pretul+transport va costa mai mult cand le voi prelua?

6 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Depinde de pretul afisat.
Daca pretul depaseste 10 euro, se vor adauga taxele vamale.
Daca depaseste 150 euro se adauga alte taxe.
De obicei chinezii stiu ei ce sa faca ca sa platesti mai putin, de exemplu pe pachet vor pune un pret mai mic de 10 euro chiar daca produsul costa mai mult.
Trebuie sa ai grija la vama cand te duci sa ridici pachetul, sa ai un document in care scrie ce scrie si pe pachet, ii ceri chinezului o factura cu pret pentru a putea arata "dovada" ca produsul atat a costat.

| anonima2405 explică (pentru SilviaDulcik):

Deci eu ar trebui sa merg la vama sa-mi ridic pachetul?

| blacknegru a răspuns:

Nu, nu va costa mai muilt, eu am comandat de pe

| blacknegru a răspuns:

Nu, nu va costa mai mult, eu am comandat de pe http://www.aliexpress.com/, si nu ma ajuns nimic in plus. Sper sa te fi ajutat cu raspunsul

| blacknegru a răspuns:

Da, eu le recomand

| blacknegru a răspuns:

Da, eu le recomand Nu, nu va costa mai mult, eu am comandat de pe http://www.aliexpress.com/, si nu ma ajuns nimic in plus. Sper sa te fi ajutat cu raspunsul