| Anne34 a întrebat:

Hei happy. Cu totii stim ca, cuvantul [scuzati cacofonia] " intr-o " se scrie neaparat cu cratima. Dar de ce? Adica, care este explicatia pe care o asteapta un profesor? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| izaaa a răspuns:

Deoarece cuvantul "intr-o" nu are mai multe intelesuri. Cuvantul "intr-una/ intruna" de exemplu, are 2 forme sh 2 intzelesuri: El sare intruna. / Intr-una din zile am fost la mare. Si nu poti spune: Intro zi voi merge la munte., deoarece "o" este articolul nehotarat al substantivului "zi".