| Anne34 a întrebat:

Hei happy . Cu totii stim ca , cuvantul [scuzati cacofonia] " intr-o " se scrie neaparat cu cratima. Dar de ce ? Adica , care este explicatia pe care o asteapta un profesor ? . Multumesc anticipat .

Răspuns Câştigător
| SangJin a răspuns:

,,Intr-" vine de la,,intru", dar, cum in marea majoritate a timpului este urmat de,,un",,,o", se rostesc impreuna, ca un singur cuvant. Cu alte cuvinte, cratima marcheaza elidarea vocalei,,u" din,,intru", si, totodata, marcheaza rostirea impreuna a doua cuvinte diferite.
Acum ai zice un,,hei, da' nu suntem la franceza aici. De ce naiba se rostesc impreuna?". Pai, gandeste-te daca ti-e la fel de usor sa spui,, intru o casa", in loc de,, intr-o casa".
Bafta.

| Anne34 explică (pentru SangJin):

Multumesc happy .

2 răspunsuri:
| Sultana_4823 a răspuns:

Cum a zis si sagjin. aia e explicatia.