| tudortudor123 a întrebat:

Hei.Cum as putea sa le spun parintilor mei ca am nevoie de psiholog? Adica,eu cred ca am...
De mult m-am inchis in casa,mi-e frica sa ies pe strada singur gandindu-ma ca toti vorbesc despre mine,ca cineva vrea sa-mi faca rau,ca cineva ma urmareste,de aceea nici nu am prieteni,seara inainte sa ma culc am numai ganduri ciudate,de putine ori mi s-a intamplat,insa parca cineva imi spune ce sa fac(in mintea mea),am ganduri suicidale,ma tai pe mana cu compasul,ma gandesc ca oamenii imi pot citi gandurile si de aceea nu vreau sa stea nici mama in camera la mine, de 3 ori am vazut pe perete o umbra care merge(cred a fost in mintea,dar jur ca am vazut)... vorbesc singur,cu personaje din mintea mea, neglijarea igienei corporale..pe internet nu vb cu nimeni, la scoala stau pur si simplu pe scaun 6-7 ore fara sa fac nimic,acasa cand ma enervez nu prea imi pot controla comportamentul(rar,dar se intampla), mi se intampla sa nu mai pot face legatura viselor ciudate pe care le am cu realitatea.
Si nimeni nu stie de toate simptomele astea pe care le am.Am citit pe multe site-uri si multe sunt la schizofrenie.E posibil sa am una din tipurile de schizofrenii?
Si,puteti sa-mi dati o idee despre cum sa le spun parintilor despre toate astea? Ma inteleg bine cu ei,nu am nicio problema cu ei,insa nu stiu cum sa le spun.
Daca este important, am 14 ani.
Si imi amintesc ca in urma cu multi ani verisoara mamei mele a avut unele din simptomele pe care le am eu acum:frica de a iesi pe strada si izolarea in casa.Pot fi mostenite genetic? Credeti ca ar trebuie sa merg la un psiholog/psihiatru?
Am scris aici deoarece vreau sa citesc si parerile altora.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Le explici cum te simti. Sau te duci tu direct la psihologul scolii.

| Ara997 a răspuns:

Te pune cineva la munca fortzata? te scoala dimineata la 6 si iti traseaza sarcini pe ziua respectiva? esti hranit insuficient? stai intr-o locuita insalubra? parintii tai sunt amenintati? primesti amenintari directe?

| tudortudor123 explică (pentru Ara997):

Ce? Nu! Intrebarile astea nu sunt prea ciudate? Din contra,ei imi spun sa ies afara,sa mergem undeva, sa vorbesc cu lumea, doar ca eu nu vreau.M-am departat de tot de realitate, de toata lumea.Mi-au aparut simptomele astea pur si simplu, dintr-odata.Doar ca parintii mei nu stiu de ele.

| Ara997 a răspuns (pentru tudortudor123):

Apuca te de ceva concret, munca, sport, invatat, ancoreaza te un pic in realitate ocupa-ti timpul la maxim cu lucruri utile. Ai sa te simti mult mai bine.