| hgjf a întrebat:

Hei.curand imi voi pune aparat dentar si imi e foarte frica de cum voi arata si de cum se vor purta ceilanti cu mine(si de problema ca poate nu voi mai avea prieten pana cand nu il dau jos)voi ce parere aveti de apartul dentar? Va rog ajutati-ma:*!

13 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Îţi dai seama că oameni se vor comporta la fel cu tine. Nu e un defect sau aşa ceva şi sincer mai bine faci asta acum decât mai târziu. E normal să îţi faci griji dar stai liniştită că va fi ok. Cred că sunt suficiente fete cu aparat dentar care nu au avut vreo problemă în a-şi găsi un prieten din acestă cauză. Nu e ca şi cum cineva dacă ar vedea că ai aparat dentar ar spune " next". E normal. Baftă!

| Elena1234456 a răspuns:

Nu conteaza cum arati cu, gandeste-te cum o sa arati dupa happy! Superba, iti spun eu.Mai bine ai grija de dantura ta acum si mai tarziu te bucuri de niste dinti perfecti. Sunt atatia oameni care poarta.

| metehne a răspuns:

Buna`!

Hmm pai si eu am purtat aparat dentartongue
Poi cum sa se poarte?! Cum se purtau pana acum. Daca vei purta aparat dentar nu inseamna ca e sf de tara sau ca aparatul te va schimba cu ceva`!

Acum depinde si de ce fel de aparat dentar vei purta :fix sau mobil`! cel fix nu il mai poti da jos, dar cel mibil daca vrei il poti da jos la anumite ocazii`!

oricum eu cred ca nu trebuie sa iti fie rusine ca ai aparat dentarhappyGandeste`te ca iti faci tie un bine nu altora`!

Mult succes!

A si un an nou fericit alaturi de cei dragi!happy

pa, pawave

| oOoLadyMoOo a răspuns:

Hei. Nu iti fa griji, deoarece aparatul dentar e ultimul trendwinking
Ati fi crezut vreodata? Aparatul dentar, atat de urat de tineri si, ce sa mai zicem, de copii, a ajuns sa fie o forma de manifestare a tendintelor in moda! Culoarea dintilor este noua obsesie a tinerilor. Este vorba, desigur, de culoarea aparatului dentar, ani la rand socotit o mare problema estetica. Ei bine, nu mai e la moda sa-ti faci griji pentru asa ceva.
Astazi, tinerii nu numai ca sunt dispusi sa-l poarte oricand si oriunde, dar s-a ajuns la situatia in care optiunile in privinta culorii sunt legate de cluburile sportive pe care le simpatizezi, de tinuta sau de evenimentul la care participi - baluri de absolvire si serbari, in cazul scolarilor, si petreceri cu specific, in cazul tinerilor. Daca vrei sa fii trendy la maxim, poarta cu precadere negru si sidef. Culorile aprinse merg daca esti fan clubbing sau daca vrei sa pari mai „crazy".
Bineinteles ca aceasta moda nu s-a propagat inca in Romania. Insa pe strazile New York-ului, tinerii isi etaleaza cu nonsalanta aparatele dentare viu colorate, doar pentru ca acestea sunt considerate un accesoriu cool. Totusi, medicii stomatologi de la noi afirma ca persoane care aveau nevoie de tratamente minime de ortodontie accepta acum fara ezitare aparatul fix, si inca intr-o varianta mai agresiva, adica mai vizibila. Acest lucru este extraordinar, pentru ca moda a transformat un fenomen initial considerat ca „marginalizant" pentru purtatorul aparatului, intr-unul foarte propagandistic.
Optiunea culorii este influentata si de anturaj. Tinerii se plictisesc usor sa zambeasca in aceeasi culoare, iar daca pentru un medic modificarile pozitiei dintilor sunt vizibile de la o sedinta la alta, pentru pacienti nu se intampla astfel. Si atunci, culorile sunt cele care ii motiveaza.
Din punct de vedere medical, exista trei categorii de pacienti: cei care vor un zambet frumos si un aparat cat mai putin vizibil, cei pentru care nu e foarte importanta optiunea catre un tip de aparatura sau alta. Pe acestia ii intereseaza in primul rand rezultatul, care trebuie obtinut intr-un timp cat mai scurt. Ultimii sunt cei care privesc pur si simplu realitatea in fata, fara sa mai fie deranjati, si care incearca sa-si faca „supliciul" cat mai suportabil. Sunt cei care in ansamblu au un comportament foarte natural, cei care sunt si asa-numitii trendsetteri.
Funda?:X

| federerdinamo a răspuns:

Si eu am aparat dentar:d. Eu il am mobil dar il port tot timpul il dau jos doar cand mananc. Pentru mine nu a fost nicio schimbare...eu mi l-am pus acum 1 an si ceva in clasa a 7...la inceput ovrbeam putin ciudat dar apoi m-am obisnuit cu el. Nu-ti fa griji nu vei fi respinsa si chestii din asteawinking:*. La mine a fost la fel.si inca il mai port.

| KatJolie a răspuns:

laughing))
baiii.deci eu am avut aparat dentar pana in iunie anul asta si sa stii ca la inceput o sa te deranjeze la buza sus dar o sa iti dea ca un fel de plastilina sa lipesti pe sarmele alea - cu prietenii stai lin, no problem. daca ai aparat asta nu inseamna ca esti mai prejos fata de inainte.eu am avut iubit atunci cand am avut aparatu stai linistita nu o sa i se zgrie limba sau ceva, poti sa iti faci fara niciun fel de prbl.baftaaaa

| zZaPpAlLiICcIIcuLiPpiCciI a răspuns:

Sall hey nu stii ca aparatele dentare sunt la moda la fete dar depinde sa arati bine nu o tocilara si pana la urma te intereseaza ce zic altii big grin puneti fara griji:X:X

| BlueEyes90 a răspuns:

Prietenul tau te place asa cum esti si pentru ceea ce esti happy. Chiar daca o sa ai aparat dentar, asta nu o sa fie un impediment asa ca nu-ti face griji.
Ceilalti se vor purta la fel cu tine, dude, e doar un aparat dentar, deci nu te-ngrijora:*.

| dutzy_2100 a răspuns:

Hey! NU iti mai face atatea griji. Eu regret foarte mult ca nu mi-am pus mai repede. Am aparat de cca 3 luni sus ( ceramic ) si 2 zile jos ( metalic). Si eu am avut intrebarile astea '' Da' ce vor spune colegii? Vor rade? Si eu cum mai mananc?'' etcetclaughing intrebari stupide acum imi dau seama. Colegii si prietenii mei nu au avut nici o problema cu faptul ca am aparat. Ba chiar in primele zile cand nu puteam manca din cauza durerii si mancam '' soldatei'' la scoala n-au ras sau ceva laughing. Inca li s-au facut pofta si isi faceau si ei cand se duceau acasa rolling on the floor. In plus am primit o gramada de intrebari gen '' doare?'', '' cat costa?'' si cea mai amuzanta la care tot timpul ma bufneste rasul '' da' cum te speli de dinti :-|? '' rolling on the floor. Stai linistita! big hug serios. Nu-i chiar asa rau! Singurul meu regret e ca nu mi-am pus mai repede tocmai din cauza fricii ca oare cum va reactiona lumea. Acum aveau toti dintii drept si frumosibig grin, dar si acum e ok pana la 16 ani e jos day dreaming. Mie mi-au scos si 2 premolari si in astea 3 luni sus mi s-au intrepdat aproape de tot si erau foarte strambi... Eu iti tin pumnii, du-te cu mult curaj si hotarata sa iti pui ca nu-i asa mare lucru. Fara frica! Bafta big hug

P. S. Doar din curiozitate happy mi-ai putea trimite un mesaj cu pretul aparatului?happy Si tipul lui metalic/ceramic. Mersi! happy

| Carol83459 a răspuns:

Punetil fara frica caci si eu mi-am pus acum un an si pritenii nau ras de mine si n-am ramas nici fara ei laughing. funda big grin?

| benunix a răspuns:

Nu te stresa cu asta.Baietzilor li se pare chiar dragut daca ai aparat.Stiu asta din experientza (nu proprie pentru ca nu am avut nevoie). In plus, atunci cand nu o sa trebuiasca sa il mai porti o sa ai un zambet de milioane. Puneti-l cu incredere. Te-am pupat.An nou fericit alaturi de cei dragi iti doresc:*.

| Miruuu a răspuns:

Deci exact asa eram si eu inainte sa imi pun.Nu te doare cand il pune si nici prea tare dupa, doar uneori se mai intampla. De aratat vei arata bineoh go on este chiar dragut mai ales ca in fiecare luna poti ruga doctorul sa iti puna acele elastice alta culoarehee hee. Uneori colegii au fost rautaciosi cand ii enervam dar nu rautati prea maribig grin Stai linistit/a, nu va fugi nimeni de tine

| Ceciliap a răspuns:

Sunt si aparate dentare care aproape nu se vad, in plus acum sunt la moda. Rezultatul va fi extraordinar.Eu mi-am luat de la http://www.dent-a-america2000.ro/bracket-uri-ceramice